Nakts apgaismojums un sievietes menstruālie cikli

Nakts apgaismojums un sievietes menstruālie cikli

Nakts apgaismojuma piesārņojums tieši ietekmē cilvēka veselību un labsajūtu, tajā skaitā arī sievietes reproduktīvo veselību. Vai tā samazināšana var ietekmēt sievietes menstruālo ciklu un tā regularitāti? Kāda ir saistība starp pilnmēnesi un ovulāciju un kā pielāgošanās mēness fāzēm var veicināt ciklu harmoniju? Pētījumi par šo tēmu aplūkoti šajā darbā.

Gaismas piesārņojums

Vēl pirms pāris gadsimtiem mēness un zvaigznes bija vienīgie, kas apgaismoja zemi naktīs. Un arī cilvēku dzīve ritēja saskaņā ar dabas ritmiem. Ar elektrības izgudrošanu viss ir mainījies un naktis it sevišķi pilsētā nekad nav pilnīgi tumšas, radot nemitīgu gaismas piesārņojumu.

Gaismas piesārņojums ir debesu izgaismojums naktī no mākslīgajiem gaismas avotiem, kuru gaisma izkliedējas atmosfēras zemākajos slāņos. Lielāko gaismas piesārņojumu rada lielās pilsētas un rūpniecības objekti. Gaismas piesārņojumu rada ielu apgaismojums, lieli reklāmas paneļi, atsevišķu ēku izgaismojums, u.t.t. Liels daudzums gaismas tiek virzīts vai arī atstarojas uz augšu. Gaismas piesārņojumu pastiprina arī putekļu daļiņas gaisā.

Gaismas piesārņojums ir kā blakusefekts civilizācijas industrializācijai. Tas ir sevišķi izplatīts blīvi apdzīvotās attīstītās valstīs. Ir aprēķināts, ka Eiropas valstīs gaismas piesārņojums ik gadu palielinās par 6 – 12 %.

Kā jebkurš piesārņojums, arī gaismas piesārņojums negatīvi ietekmē ekosistēmu un tam ir daudz blakusefektu. Uz Zemes vienmēr ir eksistējusi noteikta gaismas un tumsas maiņa, pie kuras arī ir pielāgojušies dzīvie organismi. Gaismas piesārņojums atsevišķās vietās šo maiņas ciklu stipri ietekmē, ietekmējot arī dzīvos organismus. Gaismas piesārņojums ietekmē dzīvnieku orientēšanās spējas, maina mednieka-medījuma attiecības, ietekmē dzīvnieku psiholoģiju.

Pētījumi apliecina, ka gaismas piesārņojums ap ūdenstilpnēm attur zooplanktonu no virspuses aļģu apēšanas, veicinot „ūdens ziedēšanu”, kas, savukārt, ietekmē ūdens kvalitāti. Entomologi apliecina, ka apgaismojums naktī ietekmē naktstauriņu un citu naktī lidojošu kukaiņu orientēšanās spējas. Augi, kurus apputeksnē naktstauriņi, šajā gadījumā cieš, jo nav alternatīva apputeksnētāja. Migrējošos putnus ietekmē gaismas augstceltnēs, tie iet bojā, ietriecoties šajās celtnēs.

Kā nakts gaisma ietekmē cilvēku organismu?

Pētījumi rāda, ka patstāvīgs spožs apgaismojums apspiež melatonīna sintēzi, hormonu, kas ietekmē endokrīnās sistēmas darbību un aizkavē ļaundabīgo audzēju veidošanos un attīstību. Daži cilvēki ir jūtīgāki pret nakts apgaismojumu nekā citi, pamatā sievietes ir jūtīgākas nekā vīrieši.

Gaismas piesārņojums var izsaukt priekšlaicīgu reproduktīvās sistēmas novecošanu, palielināt krūts vēža un resnās zarnas vēža risku sievietēm. Papildus tam neregulārs apgaismojums var izsaukt miega traucējumus, gastrointestinālās un kardovaskulārās saslimšanas un metabolisma traucējumus, aprakstīts (7)

Rakstā (8) minēts, ka par daudz apgaismojuma naktī sagrauj organisma nakts melonīna sintēzi asinīs, kas izsauc virkni negatīvu efektu uz veselību kā iekaisumi, audzēju šūnu augšana un apspiesta imūnās sistēmas darbība. Smadzeņu čiekurveida dziedzeri (pineal gland) ražo šo hormonu tumsā, bet apspiež tā izdali, ja caur acu plakstiņiem iespīd gaisma.

Nakts apgaismojums un sievietes auglība

Sievietes veselība un auglība var būt tieši saistīta ar nakts miegu un apgaismojumu naktī. Dažām sievietēm gaisma gulēšanas laikā ir iemesls cikla neregularitātei. Joy De Felice (1) atklāj, ka pilnīga tumsa naktsmiera laikā ir pamata atslēga kā ierobežot hroniskus gļotu izdalījumus. Viņa atklāj arī, ka nakts tumsa uzlabo īsu luteīno fāzi, neauglību, pastiprinātu asiņošanu, ilgas menstruācijas un arī pastāvīgu smērēšanos. Dažas sievietes ietekmē pat elektriskā pulksteņa gaisma vai elektronisko iekārtu (piemēram televizora) kontrollampiņa.

Sievietes, kas ir rūpīgi samazinājušas nakts apgaismojumu savās guļamistabās piedzīvoja cikla garuma uzlabojumus, asiņošanas samazināšanos menstruācijā, gļotu ainas normalizēšanos, normālu temperatūras kāpumu un normālu dzeltenā ķermenīša fāzes garumu. Šādas izmaiņas pārsvarā notika trīs mēnešu laikā kopš nakts apgaismojuma samazināšanas. (3) Nakts apgaismojuma samazināšanai sekoja bērna ieņemšana pāriem, kurus pirms tam uzskatīja par neauglīgiem un agrīnu spontānu abortu skaits tika samazināts, ierobežojot nakts gaismu gulēšanas laikā.

Kā neliels daudzums gaismas var tik būtiski ietekmēt sievietes auglību? Gaismas stari ir spējīgi iekļūt caur acs plakstiņu un vājā gaismā tīklene ir ļoti jūtīga pat pret nelielu apgaismojumu. Speciālas acs nervu šūnas sūta informāciju par gaismu čiekurveida dziedzerim (pineal gland, sauktu arī par „trešo aci”), samazinot melatonīnu. Izskaužot apgaismojumu, melatonīna daudzums palielinās un pietiekošs melatonīna daudzums savukārt palielina progesterona līmeni.

Vairums sieviešu nakts apgaismojumu avotus guļamistabā var viegli identificēt un kontrolēt. Tie ietver koridora apgaismojumu, digitālos pulksteņus, ielas gaismas, mēness gaisumu un tā tālāk. Un neregulārs gulēt iešanas laiks neizskatās, ka būtu būtisks faktors, ja vien tiek nodrošinātas pietiekošas miega stundas tumsā. Arī kofeīns samazina melatonīnu un kofeīns plus nakts apgaismojums to samazina ievērojami.

Arī (9) minēts, ka nakts apgaismojuma izslēgšana ir palīdzējusi daudzām sievietēm ar neregulāriem cikliem. Nakts apgaismojums samazina melatonīna izstrādi, kas vada organisma organisma ritmiskās aktivitātes – gulēšanu, apetīti, auglību. Hormons primāri tiek izstrādāts naktī un spoža gaisma nomāc tā izstrādi.

Hipotalāmus dziedzeris ir bagātīgi apgādāts ar melatonīna receptoriem. Šis dziedzeris savukārt regulē organisma vispārējo homeostāzi, ieskaitot asins spiedienu, emocijas, temperatūru un endokrīno (hormonālo) sistēmu. Arī olnīcas (un sēklinieki) satur melatonīna receptorus.

Melatonīna izstrāde – un tamdēļ gulēšana tumsā vai gaismā – var ietekmēt visa organisma funkcionēšanu, tai skaitā menstruālos ciklus. Ja hipotalāmus nesaņem pietiekoši melatonīna tā spēja regulēt hormonālo sistēmu būs novājināta.

Citi klīniskie pētījumi pierādījuši, ka gulēšana bez gaismas (vai ar gaismu dažas dienas ciklā, skatīt nākošo sadaļu) var palīdzēt sievietēm novērst daudzus cikla darbības traucējumus.

  • Sievietēm ar anovulotāriem cikliem tie kļūst ovulatori
  • Ļoti īsi un ļoti gari cikli kļūst 27-31 dienas gari
  • FSH līmenis kļūst veselīgs
  • Gļotu aina kļūst veselīga
  • Būtiski tiek samazināta smērēšanās
  • Palielināts progesterona līmenis
  • Sievietēm ar spontāniem abortiem pagātnē izdodas saglabāt grūtniecību
  • Premenopauzes sievietēm samazinās premenopauzes simptomi

Nakts apgaismojums un pilnmēness gaisma

Daudzi pētnieki pieļauj, ka pirms tika izgudrota elektrība, visām sievietēm menstruācijas bija jaunā mēnesī un ovulācija pilnmēnesī. Tas apstiprinās, pētot tautas, kas arī šodien neizmanto elektrību. Sievietes šajās kultūrās guļ gandrīz pilnīgā tumsā, izņemot dažas dienas pilnmēnesī.

(2) iesaka metodi kā veicināt regulāru ciklu ainu – iededzinot lampu vairākas naktis katrā ciklā – ap ovulācijas laiku. 22 no 24 sievietēm (92%) novēroja ciklu neregularitātes samazināšanos, ievērojot „pilnmēness likumus”.

Pilnmēness likumi

  • Sākoties menstruācijai guļamistabai jābūt tumšai. Izmantojiet žalūzijas vai biezus aizkarus, lai gaisma no ielas neienāktu.
  • Ieslēdziet gaismu visu nakti no 14. līdz 17. cikla dienai, imitējot pilnmēnesi. Gaismiņa var būt neliela, piemēram, no vannas istabas.
  • Tad atkal tumsa visu atlikušo ciklu.
  • Izmaiņas var būt pakāpeniskas, vairāku ciklu laikā.

Neliels daudzums gaismas pilnmēness laikā ir pietiekošs, lai apturētu melatonīna izstrādi tik daudz, lai varētu notikt ovulācija. Vairums sieviešu var sinhronizēt savus ciklus ar mēnesi apmēram 3-4 mēnešu laikā izmainot apgaismojuma līmeni miega laikā.

Tumsa palīdz auglībai arī izstrādājot melatonīnu tumšajās naktīs, kas dod pilnvērtīgu miegu. Dziļš miegs atjauno reproduktīvo sistēmu.
(4) iesaka kā palielināt savu auglību un dzīvot saskaņā ar dabu:

  • Vismaz viena spilgtas saules pilna stunda dienā
  • Spilgta gaisma drīz pēc piecelšanās
  • Lietot pilna spektra spuldzītes ziemas mēnešos
  • Naktīs nodrošināt pilnīgu tumsu
  • Trīs pilnmēness dienās gulēšanas laikā lietot maigu gaismu. Gaisma no tualetes, naktslampiņa vai pat žalūziju atvēršana, lai ienāktu ielas gaisma var derēt.
  • Mēģiniet iet gulēt un celties kopā ar sauli. Jūs izbrīnīsieties, ja neizmantosiet apgaismojumu vai TV, cik miegaini jūs jutīsieties
  • Mīlējieties pilnmēnesī
  • Pieturieties pie tiem pašiem gulēšanas un celšanās laikiem un izvairieties no maiņu darba.

Arī (5) norāda, ka mākslīgs apgaismojums var ietekmēt auglību. Mākslīgs apgaismojums miega laikā traucē melatonīna izstrādi, bet šis hormons savukārt ir saistīts ar olnīcu aktivitāti. Pētījumi rāda, ka sievietes cikli bieži vien normalizējas, ja nakts apgaismojums tiek ierobežots. Mākslīgā apgaismojuma ierobežošana ļauj hormonālai sistēmai „restartēties” un pāriem ko uzskatīja par neauglīgiem, ieņemt bērnu.

Papildus tam daudzas sievietes atklāj, ka menstruālie cikli ir vieglāki un harmoniskāki, ja tie seko mēness fāzēm, ovulācijai notiekot pilnā mēnesī. Tā kā mums apkārt ir tik daudz mākslīgā apgaismojuma pat gulēšanas laikā, tad saskaņot savu ciklu ar mēness fāzēm varētu būt izaicinājums. Ja jūs vēlaties mēģināt gulēt pilnīgā tumsā, tad nepieciešami tumši aizkari vai žalūzijas guļamistabas logiem un nepieciešams pārliecināties, ka nav nekādas gaismas no radio pulksteņa, no durvju apakšas utt. Gulēšana pilnīgā tumsā var ļoti labi dot jūsu hormonālai sistēmai iespēju atkal atrast savu dabisko ciklu.

Ja vēlaties harmonizēt savu ciklu ar mēness fāzēm, atveriet aizkarus vienu nakti pilnmēness laikā un guliet mēness gaismā. Ja tas nav iespējams, iededziet naktslampiņu tikai pilnmēness nakts laikā. Iespējams jums būs tā jādara vairākus mēnešus, esiet pacietīgi. Pakāpeniski jūsu cikli piemērosies un atbildīs mēness ritmiem.

Secinājumi

Apgaismojums naktī var būtiski ietekmēt sievietes auglību un ciklu regularitāti. Samazinās hormona melotonīna izstrāde, kas savukārt būtiski ietekmē visu organismu, bet jo īpaši ciklu regularitāti. Dažas sievietes ir jūtīgākas pret šo apgaismojuma piesārņojumu, citas mazāk jūtīgas.

Tomēr, ja ir ciklu neregularitāte un traucējumi ar pāris vienkāršu soļu palīdzību var mēģināt ciklu darbību sakārtot. Vispirms guļamistabas logiem jāpieliek gaismu necaurlaidīgus aizkarus vai žalūzijas, lai izslēgtu ielas gaismas ieplūdi un otrkārt, jāizslēdz visu apgaismojumu istabā, ieskaitot, radio pulksteņus, signāllampiņas un tā tālāk. Nelielu gaismu var ieslēgt tikai pāris dienas ap ovulācijas laiku, imitējot pilnmēnesi. Visu aplūkoto pētījumu secinājumi ir viennozīmīgi – visdrīzāk pēc pāris mēnešiem cikli kļūs regulāri un daudzi cikla darbības traucējumi tiks novērsti.

Pat, ja ciklu neregularitāte nav novērota, tad ir vērts padarīt pilnvērtīgāku savu miegu, nodrošinot pilnīgu „miega hormona” melotonīna izstrādi, tā uzlabojot savu vispārējo veselību un dzīvesprieku.

Ir vērts arī pamēģināt savu menstruālo ciklu saskaņot ar mēness fāzēm (atverot aizkarus vai iededzinot naktslampiņu pilnmēness laikā), tā padarot to vieglāku un harmoniskāku.

Autors: Baiba Stikute

 

Izmantotās literatūras saraksts:
(1) Joy De Felice „The effects of light on cervical mucus patterns in the mentsrual cycle: a clinical study” c/o Sacred Heart Medical Center, West 101 Eight Ave., Spokane, WA.
(2) Kippley „The Art of Natural Family Planning”, The Couple to Couple League, 2003
(3) M.M. Shannon “Fertility, Cycles&Nutration” The Couple to Couple League, 2009
(4) Sheryl Lyon “Lunar Fertility – Boost Your Fertility While You Sleep” http://fertility.amuchbetterway.com
(5) http://www.menstrual-cycle-period.com/fertility-and-artificial-light/
(6) http://lv.wikipedia.org/wiki/Gaismas_piesārņojums
(7) „Light At Night Is Dangerous To Health” Article Date: 29 Jan 2007
http://www.medicalnewstoday.com/articles/61808.php INFORMNAUKA (INFORMSCIENCE) AGENCY
http://informnauka.ru/
(8) Light at Night: How to Counter the Health Effects By Deborah Kotz Posted February 22, 2008 http://health.usnews.com/articles/health/cancer/2008/02/22/light-at-night-how-to-counter-the-health-effects.html
(9) Singer, Katie “The Garden of Fertility: A Guide to Charting Your Fertility Signals to Prevent or Achieve Pregnancy–Naturally–and to Gauge Your Reproductive Health” Avery/Penguin, 2004.