Laktācijas Amenorejas Metode jeb par zīdīšanu un auglību pirmajos 6 bērna dzīves mēnešos

Starptautiskā pasaules zīdīšanas ekspertu konferencē, kas notika Bellagio (Itālijā) 1988.g.augustā, tika nodefinēts jauns dabisks veids ģimenes plānošanā zīdošām mātēm un tam tika dots nosaukums: LAM – Laktācijas Amenorejas Metode (jeb menstruāciju trūkums zīdīšanas laikā).

 

Šī „metode” īstenībā nav jauna. To ir izmantojušas sievietes jau gadsimtiem ilgi, bet tajā pašā laikā tā mēdz būt saistīta arī dažādiem aizspriedumiem un dzirdētiem stāstiem par „iekrišanu”. Kas bija jauns Bellago, tas ir tas, ka tika nodefinēti precīzi likumi un tika gūti statistiski pierādījumi, ka zīdīšana, ievērojot precīzus noteikumus, darbojas bērnu ieņemšanas atlikšanā tikpat efektīvi kā mini-pills, bet bez blaknēm mātei, zīdainim vai piena kvalitātei. Labi dokumentēti pētījumi pierādīja kāpēc LAM strādā, bet vienkārši zīdīšanai var būt kļūdas. Tāpēc var teikt: zīdīšana nav ģimenes plānošanas metode, bet LAM ir!

Laktācijas Amenorejas Metode vienā rindkopā ir pieminēta latviešu medicīnas grāmatās (GinekoloģijaDzemdniecība). Diemžēl (Ginekoloģija) grāmatā minētie LAM nosacījumi ir nepilnīgi atainoti un, vadoties pēc tiem, metodi izmantot būtu problemātiski. (Dzemdniecība) grāmatā ir arī minēts, ka grūtniecības iestāšanās risks, izmantojot LAM pirmajos sešos pēcdzemdību mēnešos, ir mazāks nekā 2%.

Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas (WHO,2011) definīcijai Laktācijas Amenorejas Metode ir pagaidu ģimenes plānošanas metode, kas balstīta uz zīdīšanas dabisko efektu uz auglību.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas (WHO,2011) norādījumiem LAM darbojas, ja ir spēkā sekojoši 3 nosacījumi:

  1. Nav atgriezusies mātes ikmēneša asiņošana pēc 56 dienām pēc dzemdībām.
  2. Zīdainis tiek ekskluzīvi vai gandrīz ekskluzīvi zīdīts un zīdīts bieži, dienu un nakti.
  3. Zīdainis ir ne vairāk kā 6 mēnešus vecs.

„Ekskluzīvā zīdīšana” nozīmē, ka mazulis nesaņem nekādu dzērienu vai ēdienu, pat ne ūdeni papildus krūts pienam.

„Gandrīz ekskluzīva” nozīmē, ka zīdainis saņem kaut ko papildus mātes pienam, bet vairums ēdienreižu (vairāk kā ¾ no visām ēdienreizēm) ir mātes piens.

Pasaules Veselības organizācija (WHO, 2011) atzīst LAM efektivitāti grūtniecības atlikšanai:

  • Ja LAM ir tipiski lietots, iestājas apmēram 2 grūtniecības uz 100 sievietēm pirmajos 6 mēnešos pēc dzemdībām. Tas nozīmē, ka 98 no 100 sievietēm, kuras izmanto LAM, neieņem bērnu.
  • Ja LAM ir korekti izmantots, tad iestājas mazāk kā 1 grūtniecība uz 100 sievietēm, kas izmanto LAM pirmajos 6 mēnešos pēc dzemdībām.

Auglības atgriešanās pēc LAM ir atkarīga no turpmākā zīdīšanas biežuma.

Zemāk redzamajā 1. attēlā atainota shēma, kā atpazīt, vai Laktācijas Amenorejas Metode vēl ir spēkā (WABA2012).

  1. att. LAM darbība

Reproduktīvās veselības institūts un Ģimenes veselības starptautiskais centrs arī ir veikuši virkni zinātnisku pētījumu par LAM efektivitāti (WABA, 2012), kas pierāda, ka pareizi izmantots LAM ir efektīvs, drošs un ērts īstermiņa ģimenes plānošanas veids zīdošām sievietēm grūtniecības atlikšanai (skat. 1.1. tabulu).

1.1.tabula Zinātniskie pētījumi par LAM efektivitāti

Pētījums/gads skaits efektivitāte (%) grūtniecības (#)
Čīle*/1989 422 99.5 1
Ekvadora*/1993 330 99.8 2
Pakistāna**/1995 391 99.4 1
Filipinas**/1996 485 99.0 2
Multicentru*/1996 519 98.5 5

* Pētījumu veica Reproduktīvās veselības institūts
** Pētījumu veica Ģimenes veselības starptautiskais centrs.

Ko sievietei nozīmē šie trīs pamatprincipi un ko darīt, lai LAM būtu pēc iespējas efektīvāka? Tiek doti sekojoši ieteikumi (Norman, 2011):

1. LAM prasība: amenoreja

Kad pēcdzemdību asiņošana (lohija) ir beigusies, māte, kura ekskluzīvi zīda, parasti nenovēro vaginālu asiņošanu vēl vairākus mēnešus, pateicoties prolaktīna bremzējošai ietekmei uz auglību. Pirmā brīdinājuma zīme, ka auglība atgriežas pirms bērns ir sasniedzis sešu mēnešu vecumu, parasti ir vagināla asiņošana. Pētījumi rāda, ka pirmo sešu pēcdzemdību mēnešu ietvaros ovulācija nenotiek pirms asiņošanas, tāpēc asiņošana ir kā brīdinājuma zīme, ka auglība atgriežas. Dažreiz asiņošana ir tikai kā sarkana vai brūna smērēšanās, kas ilgst dienu vai divas, bet dažreiz kā spēcīga asiņošana līdzīgi kā menstruācija.

Vairums sieviešu, kurām ir asiņošana LAM sešu mēnešu laikā, drīz vien sagaida arī ovulāciju. Tomēr ir daļa sieviešu, kas ovulāciju nesagaida vēl vairāku mēnešu garumā un vienreizējai asiņošanai īsti nevar rast izskaidrojumu. Tā kā šīs sievietes vairs neatbilst LAM kritērijiem asiņošanas dēļ, vienīgais veids, lai precizētu auglīgā/neauglīgā laika klātbūtni, ir sākt dzemdes kakla gļotu novērojumus un sākt zīmēt ciklu kartes.

Procentuāli ļoti maz sievietēm, neskatoties uz ekskluzīvu zīdīšanu, tiek novērota asiņošana dažas nedēļas pēc dzemdībām un tas nozīmē, ka viņas vairs neatbilst LAM kritērijiem. Kad notiek asiņošana, ekskluzīvi zīdot, ir labi zināt, ka tā kalpo kā brīdinājums, bet nākošais cikls jau parasti ir auglīgs. Tas izskaidro to, kāpēc vairums sieviešu ir pārliecinoši neauglīgas līdz sešiem mēnešiem, izņemot, ja ir novērota asiņošana.

Bellagio tikšanās slēdziens bija, kas amenoreja pirmo sešu mēnešu laikā liecina par neauglību vairums sieviešu, kuras ekskluzīvi zīda savus mazuļus. Pēc sešiem mēnešiem varbūtība, ka ovulācija būs pirms asiņošanas, būtiski pieaug.

2. LAM prasība – ekskluzīva vai gandrīz ekskluzīva zīdīšana

Mātēm ir atkal un atkal jāuzsver, ka krūts piens ir vispilnīgākais ēdiens, kas aptver visas mazuļa prasības pēc uzturvielām vismaz līdz 6 mēnešu vecumam. Padoms dot citus šķidrumus tikai palielina zīdaiņa infekcijas risku no piesārņota ūdens vai nepilnīgi dezinficētām pudelēm. Nerunājot nemaz par jaunattīstības valstīm, arī Eiropā ar pudelīti baroti zīdaiņi daudz biežāk nonāk slimnīcā nekā zīdīti mazuļi. Un pētījumi atkārtoti pierāda ilgtermiņa veselības ieguvumus arī pieaugušajiem, kuri tika zīdīti zīdaiņu vecumā. Zīdīšana ir vislabākais gan mātei, gan bērnam, un viss pārējais varbūt tikai kā otrais labākais.

Cits svarīgs fakts ir tas, ka zīdīšana no sievietes prasa pat vairāk enerģijas nekā grūtniecība. Bet ļoti bieži sieviete vairāk atbalstu un palīdzību saņem grūtniecības laikā. Tātad, lai arī krūts piens ir ideāls mazajam, zīdīšana var radīt nogurumu mātei. Piena ražošana ir saistīta arī ar viņas enerģijas un uzturvielu līmeņiem. To visu vēl pasliktina neizgulēšanās naktīs, barojot mazuli. Iespēja atpūsties bieži palīdz zīdīšanu turpināt ilgāk un vieglāk. Ģimenes, radu un draugu atbalsts ir ļoti svarīgs!

Ideāla situācija ir ekskluzīva zīdīšana, kad mazulis tiek ekskluzīvi zīdīts ar mātes pienu un nesaņem neko citu. Tā kā ne vienmēr ir iespējama „ideāla” situācija, tad LAM atļauj arī gandrīz ekskluzīvu zīdīšanu, pieļaujot arī kādu papildus uzturu, bet ierobežotu daudzumā un skaitā, ļaujot mātei, piemēram, iziet ārpus mājas vai arī nakti netraucēti izgulēties. Protams, ja tas notiek regulāri un zīdīšanas reizes izpaliek un tiek aizstātas ar maisījuma pudelīti, tad tā vairs nav ekskluzīva zīdīšana un LAM kritēriji tiek apdraudēti.

3. LAM nosacījums – neauglība ilgst pirmos 6 mēnešu

Tā ir brīnišķīga eko-sistēma, kad mazulis saņem mammas tuvumu un siltumu un tai pašā laikā tiek zīdīts ar pienu, kas ir precīzi radīts viņa veselībai, augšanai un attīstībai. Imunitāte, taukvielu un enerģijas līdzsvars, piedāvājums, kas atbilst pieprasījumam, ovulācijas bremzēšana – tas viss parāda paredzēto dabisko līdzsvaru mātei un zīdošajam mazulim. Un liktos pavisam dīvaini, ka šis viss beigtos 6 mēnešu vecumā, kad mazulis vēl nespēj ne pats ēst, ne rāpot.

Tas noteikti nav tā paredzēts, ka sievietei 6 mēnešus pēc dzemdībām būtu jāieņem jauns mazulis un esošais jāatradina no krūts. Pētījumi par auglības atgriešanos zīdošām mātēm rāda, ka daudzām sievietēm menstruācijas atgriežas pēc septiņiem, astoņiem un deviņiem mēnešiem, bet tai pašā laikā ir ļoti daudz sieviešu, kam cikli neatgriežas vēl vairākus mēnešus vai pat gadus.

Tāpēc, kad zinātnieki runā par „sešu mēnešu” neauglību, tā ir balstīta uz statistiskajiem pierādījumiem un rāda, ka lielākā daļa sieviešu jebkurā kultūrā var izbaudīt ekskluzīvas zīdīšanas izraisītu neauglību šai laikā. Pēc tā neauglības ilgums ir atkarīgs no sievietes, zīdaiņa, barošanas biežuma un ilguma, gulēšanas kopā ar mazuli, iespējams arī mātes uztura un vēl citiem neizpētītiem faktoriem. Līdz ar to seši mēneši nav kaut kāds maģisks laiks hormonu aktivitātei un ciklu atgriešanai, bet statistiski pierādīta robeža pēcdzemdību neauglībai, ko var izmantot jebkura sieviete, ievērojot noteiktos kritērijus.

 

Kopsavilkums prasībām, lai LAM būtu spēkā:

  • Ekskluzīva (gandrīz) zīdīšana, neizmantojot pudeles.
  • Īss intervāls starp dienas zīdīšanas reizēm (sākumā ik pa 2 stundām, vēlāk maksimums 4 stundām).
  • Nakts zīdīšanas, cik ilgi vien iespējams.
  • Zīdainim augot, vēlas vakara barošanas un agras rīta barošanas ar intervālu, kas nepārsniedz 7 stundas.
  • Pēc 6 mēnešiem LAM principi var tikt pagarināti, pakāpeniski un mazos apjomos sākot piebarojumu un vienmēr krūti piedāvājot kā pirmo. Tas var pagarināt neauglību uz ilgu laiku, bet paralēli var izmantot arī auglības atpazīšanas metodes.

Ja sieviete nolemj zīdīt mazuli tikai pēc pieprasījuma, nepievēršot uzmanību gariem pārtraukumiem starp zīdīšanām, ne arī mēģinot konsekventi saglabāt nakts/vēlo vakaru/ agro rītu zīdīšanu, tehniski viņa ir ārpus LAM kritērijiem. Neskatoties uz to, viņai vienalga ir iespējams ilgs neauglības periods augstāk minēto iemeslu dēļ. Šādā situācijā ir ļoti ieteicams sākt apgūt Auglības atpazīšanas metodes, novērot gļotu simptomu un tādā veidā noteikt auglības atgriešanos. Tas pats attiecas uz sievietēm, kuras 6 mēnešus ir izmantojušas LAM un tagad ir uzsācies septītais mēnesis.

 

Autors: Baiba Stikute, vecmāte, dūla AAM instruktore

Izmantotā literatūra
Ginekoloģija. I. Vībergas redakcijā. Rīga: SIA Nacionālais apgāds, 2006., 364 lpp. ISBN 9984262898
Dzemdniecība. D. Rezbergas redakcijā. Rīga: SIA Medicīnas apgāds, 2009., 448 lpp. ISBN 9789984813226
World Health Organization (WHO) and Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health/Center for Communication Programs. Family Planning: A Global Handbook for Providers. 2011, pp.388. ISBN. Pieejams arī: http://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/9780978856304/en/index.html
Norman C. Natural Family Planning after the birth of a baby. [tiešsaiste] [skatīts 2011.06.30.]. Pieejams: http://www.fertilityet.org.uk/pdfs/Breastfeeding-and-NFP.pdf
Norman C. Fertility Education and Natural Family Planning. The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists journal “The Diplomate”. Pieejams arī: http://www.fertilityet.org.uk/testarea/pdfs/Fertility-Education-and-Natural-Family-Planning.pdf
The World Alliance for Breastfeeding Action (WABA). LAM- The Lactational Amenorrhea Method. [tiešsaiste] [skatīts 2012.05.09.]
Pieejams: http://www.waba.org.my/resources/lam/index.htm