Dzīvot harmonijā ar savu auglību

Mūsdienu cilvēks aizvien biežāk domā par to, kā padarīt dzīvi ekoloģiskāku. Mēs cenšamies dzert tīru ūdeni, elpot tīru gaisu, ēst dabiskus produktus. Intīmas attiecības un laulāto dzīve arī var būt “ekoloģiski tīras”. Šajā jomā mums palīdz Dabīgās Ģimenes plānošanas metodes.

Vai zinājāt, ka ģimeni var plānot bez jebkādiem kontracepcijas līdzekļiem? Bez īpašām grūtībām mēs varam attīrīt mūsu intīmo dzīvi no ķīmiskiem un mehāniskiem “aizsardzības” līdzekļiem un tajā pašā laikā priecāties par laulāto tuvību. Vai zinājāt, ka hormonālā terapija un mākslīgā apaugļošana nav vienīgais “neauglības” problēmas risinājums? Pirms dažiem gadiem mēs izvēlējāmies dzīvot saskaņā ar dabīgas ģimenes plānošanas principiem, un dzīve pierāda, ka izvēlē bijusi pareiza.

Par ko ir runa?

Runājot plašā nozīmē, Dabīgā Ģimenes plānošana ir laulāto domāšana un dzīvesveids, kura pamatā ir atvērtība dzīvībai un cienīga attieksme pret katru cilvēku. Tas izslēdz jebkādus mākslīgus līdzekļus, kas iedarbojas uz vīrieša vai sievietes auglību. Tie, kas izvēlas šādu dzīvesveidu, izmanto Auglības Atpazīšanas metodes (AAM), kas palīdz ar augstu precizitāti noteikt dienas, kad ir iespējama bērniņa ieņemšana.

Iespējams, skeptiķi iebildīs, ka tas “nav zinātniski”, bet viņi kļūdīsies. Pateicoties medicīnas progresam jau pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados izcilie ginekologi no dažādām valstīm radīja un vēlāk pilnveidoja auglības atpazīšanas metodes, kas palīdz pāriem precīzi noteikt savas auglīgās un neauglīgās dienas. Dabīgo metožu pamatā ir slaveno ārstu – Gerharda Karla Doringa, Džona Maršala, Džozefa Retcera, Džona un Evelīnas Bilingsu pētījumi. Pasaules Veselības organizācija divas reizes (1967. un 1988. gadā) ir apliecinājusi šo metožu efektivitāti. Eiropā pētījumus šajā jomā veic Ģimenes izglītības institūts (European Institute for Family Life Education).

Diemžēl vairumam Latvijas pāru tas joprojām paliek “Тerra Incognita“. Padomju laikā šādas tēmas netika plaši apspriestas, jo “seksa nebija”. Savukārt vēlāk sabiedrību zibenīgā ātrumā iekaroja dažādi kontracepcijas veidi. Tomēr tagad cilvēkiem Latvijā ir pieejama informācija arī par Auglības Atpazīšanas metodēm un daudzi pāri jau ir izvēlējušies dabīgo ģimenes plānošanu.

Kā tas izskatās?

Jebkura kontracepcija ir vērsta uz pilnīgu vai daļēju reproduktīvās funkcijas bloķēšanu vienam vai abiem laulātajiem. Savukārt AAM pilnībā izslēdz jebkādu iejaukšanos reproduktīvās sistēmas darbībā. Jūs vienkārši iepazīstat, kā darbojas Jūsu organisms, un kuras cikla dienas ir auglīgas vai neauglīgas.

Kā tas izskatās praksē? Sieviete katru rītu izmēra ķermeņa bazālo temperatūru. Sievietes ciklā ir divas temperatūras fāzes. Ovulācijas brīdī notiek bazālās temperatūras lēciens, un tā paaugstinātā līmenī saglabājas līdz jauna cikla sākumam (menstruācijai). Dienas laikā sieviete novēro dzemdes kakla gļotas, kas tiek izdalītas makstī. Gļotu kvalitāte nosaka to, vai spermatozoīdi spēs sasniegt olšūnu. Visa cikla garumā auglīgās gļotas parādās tikai uz dažām dienām vai pat stundām. Tas nozīmē, ka visās pārejās dienās ieņemšana nav iespējama (sievietes organismā spermatozoīdi nonāk nelabvēlīgā vidē un ātri iet bojā). Trešais rādītājs ir dzemdes kakla stāvoklis, kas arī liecina par ovulācijas tuvošanos un iespēju ieņemt bērniņu. Vai zinājāt, ka dzemdes kakla novērošanai nebūt nav obligāti jādodas pie ginekologa?

Pirmā brīdī šķiet, kas tas ir sarežģīti. Patiesībā sevis novērošana aizņem 3 minūtes dienā – minūte temperatūras mērīšanai, minūte gļotu un dzemdes kakla novērošanai (to var darīt, piemēram, apmeklējot tualeti) un minūte informācijas pierakstīšanai novērojumu kartē. Lai iemācītos atšķirt dažādus gļotu veidus, sievietei pietiek novērot sevi 2-3 ciklu garumā.

Ko tas dod?

Ko tas dod mums, laulātajiem? Mēs varam prātīgi un atbildīgi plānot ģimeni, neriskējot ar savu un savu bērnu dzīvību un veselību. Intīma tuvība saglabā savu dabiskumu, netiek lietoti kontracepcijas līdzekļi. Mēs iepazīstam, cik skaisti un harmoniski ir radīts mūsu organisms. Tas ir īpaši svarīgi vīriešiem, kuri bieži vien norobežojas no ģimenes plānošanas lietām, atstājot visu atbildību uz sieviešu pleciem. Vīrieši bieži arī nezina un nerespektē sieviešu hormonālās īpatnības.

Vēl viens aspekts – neauglības problēmas atrisināšana. Diemžēl tas ir ļoti aktuāls temats, par ko ir vērts runāt atsevišķi. Taču vēlamies atzīmēt, ka Latvijas medicīnas sistēma pārāk viegli nosaka šādu diagnozi pāriem, kuri patiesībā ir spējīgi ieņemt bērnu, taču viņu auglība dažādu iemeslu dēļ ir pazemināta. Mūsu paziņu lokā ir “neauglīgie pāri”, kuri izgāja AAM apmācību, saprata un likvidēja savas reproduktīvās problēmas un veiksmīgi ieņēma bērniņu. Bez zālēm, sintētiskiem hormoniem un mākslīgās apaugļošanas.

Vai tas ir droši?

Daži vārdi par AAM efektivitāti. AAM nav tas pats kā plaši pazīstamā “kalendārā metode”. Visiem ir labi zināms, ka kalendārā metode ir veca un neefektīva. Tā tika ieviesta 20.gs. sākumā un pašlaik to praktiski neizmanto.

Kas attiecas uz modernām dabīgām metodēm, zinātniskā statistika pierāda, kas tās ir efektīvas. Jāsaka, ka kontracepcijas efektivitāti parasti novērtē, izmantojot Perla indeksu (“neveiksmju indeks”). Tas ir, neieplānoto ieņemšanu skaits uz 100 sievietēm gada laikā, ja tiek izmantota tikai viena metode. Piemēram, ja pāris neizmanto nekādas metodes, Perla indekss ir 85.

Saskaņā ar plaši pieejamiem datiem, Perla indeks prezervatīvam ir 2-12, diafragmai 6-20, dažāda tipa hormonālām tabletēm 0,1-0,9, dzemdes spirālei – 0,1-0,5. Savukārt Perla indekss simptotermālajai metodei (AAM veids, ko izmantojam mēs) ir 0,3. Tādējādi nav pamata šaubīties par dabīgo metožu efektivitāti. Turklāt, kā jau minējām, AAM pēc savas būtības ir kaut kas diametrāli pretējais kontracepcijai. Jāpiebilst, ka AAM ir efektīvas arī sievietēm ar neregulāriem cikliem, kā arī sievietēm pēc dzemdībām un premenopauzes laikā.

Protams, cīņa par dabīgo dzīves veidu prasa zināmas piepūles. Lai apgūtu AAM, ir nepieciešama apmācība (4-5 individuālas nodarbības vai kursi grupā). Tas ir vajadzīgs, lai saprastu teoriju un iegūtu novērošanas pieredzi. Ir jāsāk novērot savu organismu. Dažas dienas cikla laikā ir jāatturas no intīmas tuvības (ja pašlaik vēl neplānojat bērniņa ieņemšanu). Šie ir metodes izaicinājumi. Pluss būs jāiegādājas elektroniskais termometrs un jāizprintē novērojumu karte. Tātad “ekoloģiskās attiecības” ir nevis sapnis, bet gan reāla iespēja katram, kurš patiešām grib dzīvot dabīgi.

 

Autori: Marks un Kristīna Jermaki, AAM konsultanti