Auglības atpazīšanas metodes ir efektīvas un nekaitē veselībai, atzīst Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Reproduktīvās veselības aizsardzības un zinātnisko pētījumu nodaļa 2008. gada ziņojumā „Ģimenes plānošana”.
Kārtējā starptautiskā līmeņa dokumentā par ģimenes plānošanas jautājumiem PVO eksperti apliecina savus iepriekšējos atzinumus par auglības atpazīšanas metožu pozitīvajām pusēm. Speciālisti atzīst, ka metodes ir ļoti efektīvas grūtniecības atlikšanā, ja laulātie ievēro metožu noteikumus.
Pasaules Veselības organizācija arī atzīmē, ka AAM izmantošanai ir nepieciešams dialogs laulāto starpā. Metožu, kas balstītas uz sievietes auglības ciklisko raksturu, efektīvā pielietošana prasa abu laulāto savstarpējo sapratni un saskaņotu rīcību, teikts ziņojumā.
Sievietei regulāri jānovēro fizioloģiskās izmaiņas menstruālā cikla laikā vai arī jāuzskaita dienas saskaņā ar noteikumiem, kas tiek izmantoti attiecīgajā metodē, raksta speciālisti. Vienlaicīgi ziņojumā ir norādīts, ka, izmantojot AAM, nav nekādu blakusparādību vai veselības risku.
Ziņojuma autori sadala AAM divās lielajās kategorijās – kalendārās metodes un simptomātiskās metodes (temperatūras metode, Bilingsa metode, simptotermālā metode), kuras balstās uz konkrēto auglības simptomu novērošanu. Jāatzīst, ka augsta efektivitāte piemīt tieši mūsdienu AAM, kas balstās nevis uz aprēķiniem, bet uz auglības simptomu novērošanu. Saskaņā ar PVO datiem, ļoti efektīva ir temperatūras metode (Perla indekss* – 1), simptotermālā metode (2), kā arī Bilingsa metode (3).
Jāatzīst, ka šie dati saskan ar citu AAM efektivitātes pētījumu rezultātiem. Tomēr ir arī pētījumi, kas pierāda, ka, pareizi izmantojot dabiskās metodes, to efektivitāte ir vēl augstāka. Piemēram, Diseldorfas universitātes pētījumā tika noskaidrots, ka Perla indekss simptotermālajai metodei ir tikai 0,4, savukārt Heidelbergas universitātes pētījumā secināts, ka šis radītājs dotajai metodei ir 1,8. Runājot par kalendārajām metodēm, kas arī ir pieminētas PVO ziņojumā, tām ir tikai vēsturiskā nozīme. Mūsdienu AAM speciālisti neiesaka izmantot kalendārās metodes salīdzinoši zemas efektivitātes dēļ.
PVO eksperti uzskata, ka dažas sievietes dod priekšroku tieši Auglības Atpazīšanas metodēm, jo tās:
- neizraisa blakusparādības,
- neparedz nekādas manipulācijas un parasti neprasa arī nekādas izmaksas,
- palīdz izpētīt savu organismu un auglību,
- ļauj pāriem dzīvot saskaņā ar viņu reliģijas un kultūras priekšstatiem kontracepcijas jomā,
- AAM var izmantot gan sievietes, kuras vēlas palikt stāvoklī, gan sievietes, kuras grib izvairīties no neplānotas grūtniecības.
Dokumentā tiek atspēkoti daži stereotipi attiecībā uz AAM. Piemēram, pētnieki norāda, ka metodes nodrošina efektīvu grūtniecības atlikšanu, ja pāris pareizi izmanto to noteikumus. Metožu lietotājiem nav obligātas īpaši augstas zināšanas vai pat lasītprasme. Eksperti uzsver, ka periodiskā atturēšanās no intīmas dzīves auglīgajā laikā nekaitē vīrieša veselībai.
Tajā pašā laika jāatzīst, ka dokumentā ir arī daži strīdīgi momenti. Piemēram, PVO eksperti uzskata AAM par vienu no kontracepcijas veidiem. Taču faktiski AAM nav kontracepcija, jo lietojot dabiskās metodes, nenotiek periodiska vai neatgriezeniska auglības bloķēšana (kā tas ir kontracepcijas gadījumā). Atšķirībā no kontracepcijas Dabiskās Ģimenes plānošanas metodes vienkārši sniedz pāriem kvalitatīvas zināšanas par viņu auglību. Savukārt laulātie izmanto šo informāciju saskaņā ar saviem plāniem (palielinot bērniņa ieņemšanas iespēju vai arī to atliekot).
Neprecīzs ir arī apgalvojums, ka „auglības atjaunošanās pēc metodes atcelšanas notiek gandrīz uzreiz”. Patiesībā, izmantojot AAM, laulāto auglība pilnībā saglabājas, līdz ar to arī nav nepieciešams to atjaunot. Atsevišķas nepilnības ir arī dažu Auglības Atpazīšanas metožu aprakstā.
Tomēr ziņojuma strīdīgie aspekti nemaina faktu, ka Auglības Atpazīšanas metodes ir visai plaši atzītas starptautiskajā līmenī. AAM arī piemīt vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar kontraceptīvajām metodēm.
Jāpiebilst, ka ziņojums tika sagatavots sadarbībā ar Blumberga institūtu, Informācijas programmu centru, ASV Starptautiskās attīstības aģentūru, Starptautiskās veselības biroju un Demogrāfisko lietu un reproduktīvas veselības nodaļu.
*Perla indekss – neplānoto grūtniecību skaits gada laikā, ja 100 pāri izmanto vienu metodi.