Site icon Ģimenes Ekoloģijas institūts

Saprast savu auglību

Saprast savu auglību

Auglība ir dārga dāvana, kas dod iespēju pāriem ieņemt bērnus un priecāties par ģimenes dzīves svētību. Tomēr ne visi pāri ir vienādi svētīti ar šo dāvanu. Daudzi ir ļoti auglīgi un ieņem viegli, daži ieņem ar grūtībām, turpretī citi šaubās, vai viņi vispār kādreiz spēs ieņemt bērnu.

Šis raksts dos vienkāršu ieskatu par vīrieša un sievietes auglību un par to, kā tās papildina viena otru, dodot iespēju pāriem plānot ģimenes lielumu, neizmantojot nekādas agresīvas kontracepcijas metodes.

Daži faktu par auglību

Vīrietis ir auglīgs visu laiku, dodot miljoniem spermatozoīdu katrā dzimumaktā

 

Turpretī sievietei nobriest viena olšūna mēnesī, kas var tikt apaugļota 12 stundu laikā

 

Spermatozoīdi labvēlīgos apstākļos var nodzīvot 3-6 dienas līdz ovulācijai

 

 

Tātad ieņemt bērnu var tādas intīmās tuvības rezultātā, kas notikusi ne agrāk kā 6 dienas pirms ovulācijas.
Pieskaitot tālākās 3 dienas olšūnas dzīves laikam, pārējā cikla daļa ir neauglīga.

Augstākminēto faktu izpratne palīdzēs jums saskatīt cik precīzs ir auglības periods katrā ciklā. Šī rokasgrāmata izskaidro sievietes cikla dabiskās zīmes un simptomus, kas norāda, kad viņa ir auglīga un kad nē. Tā apkopo visas šīs zīmes, nodrošinot ģimenes plānošanas līdzekli, kas ir efektīvs, bet nerada nekādu risku veselībai vai blakus efektus. Šo metodi sauc par Auglības atpazīšanu vai biežāk lietots termins ir Dabiskā ģimenes plānošana.

Pēc šīs rokasgrāmatas izlasīšanas sazinieties ar auglības atpazīšanas konsultantiem, lai iemācītos grafiski attēlot savus ciklus un tos interpretēt.

Vienkārši par vīrieša auglību

Vīrieša organisms sāk izstrādāt spermu agrīnā pusaudža vecumā un normāli turpina to darīt līdz pat mūža galam.

Šajā ilustrācijā ir vienkāršoti attēlota vīrieša reproduktīvā sistēma. Katrā sēkliniekā ir kanāliņi, kuros rodas spermatozoīdi (aptuveni tūkstotis sekundē).

Kad spermatozoīdi ir izveidojušies, tie virzās uz katra no sēkliniekiem piedēkli, kur tie uzglabājas un nobriest. Dzimumakta laikā tie ātri pa sēklas izvadkanāliem tiek virzīti uz prostatu garām urīnpūslim un sēklas pūslītim.

Tur spermatozoīdi sajaucas ar tā saukto spermas šķidrumu, veidojot spermu. Tad tā caur urīnizvadkanālu tiek izvadītā ārā no dzimumlocekļa. Ejakulācijas laikā izdalās aptuveni 5ml (tējkarote) spermas, kas satur no 1 līdz 400 miljoniem spermatozoīdu.

Spermatozoīdu dzīve – auglības atslēga

Spermatozoīdi peld kā kurkulīši, sparīgi kustinot astītes. Līdz ko tie ir atstājuši vīrieti, to dzīves ilgums ir atkarīgs no skābas vai sārmainas vides.

Skābā vidē spermatozoīdi salīp kopā un iet bojā dažu minūšu laikā, mak-simums tie var izdzīvot pāris stundu (att. A).

Sārmainā vidē spermatozoīdi jūtas labi, sparīgi peld un var izdzīvot vairākas dienas (att. B). Interesanti, ka sievietes maksts vide ir skāba gandrīz visa cikla garumā – lai cīnītos ar baktērijām. Tikai īsu brīdi pirms ovulācijas īpašs sekrēts padara maksti sārmainu, lai palīdzētu spermatozoīdiem izdzīvot. Tikai šajās sārmainajās dienās var ieņemt bērnu.

Līdz ko pāris iemācās noteikt skābās un sārmainās sievietes cikla fāzes, viņi var plānot savu ģimeni dabiski – ieplānojot vai atturoties no intīmajām attiecībām sārmainajā jeb auglīgajā sievietes cikla fāzē.

 

Izprast sievietes auglību

Šis vienkāršotais attēls sniedz ieskatu, par sievietes reproduk-tīvo sistēmu.

Ārējais vaginālais apvidus tiek saukts par kaunuma lūpām un tajā atveras trīs kanāli.

Pirmais ir urīnizvadkanāls, kas ved lejup no urīnpūšļa.

Aizmugurējais kanāls ir taisnās zarnas izvadkanāls, kas noslēdz zarnu sistēmu, kas ved lejup no kuņģa.

Vidējais kanāls ir maksts, kurā notiek dzimumakts. Maksts augšpusē atrodas dzemdes kakls, kas kalpo kā durvis uz dzemdi.

Dzemdes augšdaļā atrodas divi olvadi, kas beidzas ar maigiem pirkstiņiem – tā saucamajām olvadu bārkstiņām. Tās „apmīļo” katras olnīcas virsmu, meklējot briestošo folikulu (olšūnas maisiņu) un gatavi saņemt olšūnu, kad tā atbrīvojas ovulācijas laikā.

Ilustrācijā: dzemde izolēti no pārējām struktūrām tai apkārt.

Lai notiktu apaugļošana (ieņemšana), spermatozoīdiem jāpeld no maksts cauri dzemdes kaklam uz augšu pa dzemdi un cauri olvadiem, lai olvadu pēdējā trešdaļā savienotos ar olšūnu. Bet ceļojums ir pilns briesmu.

Pirmā problēma, ar ko tiem nākas saskarties, ir maksts skābums, kāds dominē lielāko mēneša cikla laiku un kas iznīcina spermatozoīdus.

Otrais šķērslis ir dzemdes kakls, durvis uz dzemdi, kas darbojas kā slēdzis, kas kontrolē spermatozoīdu iekļūšanu. Lielāko sievietes cikla daļu tas ir cieši slēgts un „aizzīmogots”, bloķējot spermatozoīdiem pieeju, norobežojot tos maksts skābajā vidē, kur tie tiek iznīcināti.

Dažas dienas pirms ovulācijas dzemdes kakls plaši atveras un izdala sārmainas gļotas, kas veicina spermatozoīdu pārvietošanos augšup pa dzemdes kaklu, lai tie varētu ceļot tālāk pa olvadiem un apaugļot olšūnu, kad tā izdalīsies. Šis ir vienīgais laiks, kad ir iespējams ieņemt bērnu. Tas ir izskaidrots sīkāk sekojošos divos attēlos.

 

Dzemdes kakla loma

Lai saprastu dzemdes kakla svarīgo lomu, apskatīsim dzemdi šķērsgriezumā.

Kamēr olnīcā nenobriest olšūna, durvis uz dzemdi (dzemdes kakla atvērums) ir cieši slēgtas.

Papildus, eja cauri dzemdes kaklam (dzemdes kakla kanāls) ir slēgta ar baltām, lipīgām gļotām, ko izstrādā dzemdes kakla dziedzeri. Šīs gļotas ir ļoti skābas un ar tīklveida struktūru, kas līdzīgi kā zvejas tīkls, noķer un iznīcina spermatozoīdus. Šādos apstākļos spermatozoīdi nevar iekļūt dzemdē un to dzīves ilgums makstī būs drīzāk minūtes nekā stundas.

Kad ir klātesošs šis „gļotu korķis”, grūtniecība nevar iestāties.

Šis zīmējums rāda, kā viss mainās, kad olnīcā tiek izvēlēta olšūna. Briestot olšūnas folikulai, tā izdala hormonu estrogēnu, kas dod signālu dzemdes kaklam atvērties.

Estrogēns arī stimulē dzemdes kakla dziedzerus izšķīdināt gļotu korķi un tā vietā izstrādāt slapjas, slidenas gļotas ar transporta joslām, pa kurām spermatozoīdi var viegli pārvietoties, līdzīgi kā tas ir „autostrādē”. Šīs jaunizveidotās gļotas ir sārmainas un satur glikozi un citas barības vielas, kas ir kritiskas spermatozoīdu izdzīvošanai. Tās parādās līdz 6 dienām pirms ovulācijas un pēc tam ātri izzūd. Šais gļotās spermatozoīdi var peldēt augšup pa dzemdes kaklu un izdzīvot 3-6 dienas.

 

Grūtniecība var iestāties tikai, ja ir šīs „autostrādes gļotas”.

Kopsavilkums:

Ja pāris atpazīst šīs gļotu izmaiņas, viņi šo informāciju var izmantot, lai plānotu savas ģimenes lielumu, vienkārši novērojot un izvēloties attiecīgu intīmo attiecību laiku.

 

Izprast sievietes ciklu

Auglības atpazīšanas metožu mērķiem menstruāciju (mēnešreižu) pirmā diena tiek skaitīta kā jauna cikla pirmā diena.

Mēnešreizēs (kas parasti ilgst 4-6 dienas) kopā ar asinīm tiek izskalota iepriekšējā ciklā neizmantotā dzemdes sieniņa, un var sākties jauns cikls.

Ir jāpiebilst, ka ne katra asiņošana ir menstruācija. Piemēram, pusaudžu gados, pirms menopauzes gados vai stresa situācijās sieviete var netipiski asiņot un kļūdaini uzskatīt dažas no šīm asiņošanām par parastām mēnešreizēm.

Īstās mēnešreizes ir asiņošana, kas seko 10-16 dienas pēc ovulācijas.

Kad mēnešreizes tuvojas beigām, ja olšūna šim ciklam vēl nav izvēlēta, tad dzemdes kakls tiek aizvērts un to piepilda biezs, lipīgs „gļotu korķis”. Sieviete tad ir neauglīgā cikla fāze.

Cik ilga ir šī fāze?
Tas atšķiras katrai sievietei un pat vienai sievietei dažādos dzīves posmos.

Sievietei, kuras cikli ir ļoti regulāri, var būt vienāds neauglīgo dienu skaits mēnesi pēc mēneša, bet citai sievietei var būt atšķirīgs. Dažos cikos būs vairāk, dažos mazāk neauglīgo dienu. Sievietei ar īsu ciklu, var nebūt neviena neauglīgā diena un cikls ieiet uzreiz auglīgajā fāzē.

Šai cikla fāzē ir nepieciešama uzmanīga novērošana un apmācība, lai varētu precīzi noteikt patiesi neauglīgās dienas cikla sākumā.

Iestājas auglīgais laiks

Kādu laiku pēc mēnešreizēm beidzot olšūna šim ciklam būs izvēlēta un tās folikuls olnīcā ļoti strauji augs. Apmēram sešu dienu laikā tas būs gatavs pārplīst un izmest olšūnu – notiks ovulācija.

(šis augšanas izrāviens ļoti labi ir redzams ultrasonogrāfijā)

Kā jau iepriekš ir izskaidrots, dzemdes kakls atveras un biezo gļotu korķi nomaina „autostrādes gļotas”, kas ir sārmainas un bagātas ar barības vielām. Sieviete ir cikla auglīgajā fāzē!

Tagad spermatozoīdi var iekļūt dzemdes kaklā un izdzīvot vairākas dienas dzemdes kakla sienu kabatiņās (dzemdes kakla kriptos). Viņi šeit tiek spēcināti un iegūst nepieciešamo kvalitāti, lai nokļūt pie olšūnas un to apaugļotu. Sākumā „autostrādes gļotas” šķiet duļķainas un mitras. Tuvāk ovulācijai tās kļūst caurspīdīgākas, bagātīgākas, staipīgākas, slidenākas un līdzīgas jēlas olas baltumam.

Tiek radīti priekšnosacījumi cikla augstākajam punktam – ovulācijai!

Pārplēst folikulu un izmest olšūnu dodas jauns hormons, ko sauc par Lutenizējošo Hormonu (LH) un tas izstrādājas smadzenēs. (Aptiekās var nopirkt ovulācijas testus, kas nosaka šo hormonu).

Izmestā olšūna tiek iesūkta olvados un 12 stundas paliek apaugļoties spējīga.

Plīsusī folikula netiek izniekota. Tieši otrādi – tā tiek izmantota vēlreiz, lai kļūtu par Corpus Luteum (jeb dzelteno ķermenīti), kas izstrādā nākošo hormonu, ko sauc par Progesteronu (grūtniecības hormonu).

Progesterons aptur jebkuru tālāku ovulāciju, biezina gļotas, kas noslēgs dzemdi, un būvē dzemdes sieniņu (endometriju), kas būs gatava uzņemt un pabarot bērniņu, ja tas tiks ieņemts.

Līdz šim punktam visi cikli ir vienādi. Vai ieņemšana ir notikusi vai nē, ir atkarīgs no tā, vai pārim ir bijušas laulāto tuvība auglīgajā cikla fāzē, kad ir klātesošas „autostrādes gļotas”. Nākošā lapas puse parādīs ciklu, kad notiek ieņemšana.

Cikls, kurā notiek bērna ieņemšana (laulāto tuvība auglīgajā fāzē)

Jā pārim ir intīmas attiecības olšūnas nobriešanas un auglīgo gļotu cikla fāzē, spermatozoīdiem būs lieliski pārvietošanās apstākļi no maksts uz atvērto dzemdes kaklu, kur tie tiks glabāti dzemdes kakla kriptās. Viņi tiks labi pabaroti, nobriedināti un nākošās dažas dienas palaisti augšup regulārās grupās ceļojumam cauri dzemdei uz olvadiem olšūnas meklējumos.

Ieņemšana un implantācija

Bērniņa šūnas strauji dalās laikā, kamēr viņš tiek pārvietots pa olvadiem uz gaidošo dzemdi un tās barojošo sieniņu.
Līdz ar ovulāciju auglīgās gļotas sāk izžūt un atgriežas gļotu korķis, lai noslēgtu dzemdi.

Ja spermatozoīds iekļūst olšūnā, ir notikusi apaugļošana (ieņemšana) – jauna bērniņa 1. dzīves diena.
8. dienā: mazulis ir piestiprinājies mātes dzemdei un sūta signālus, lai novērstu mēnešreizes.
17. dienā: izveidojas placenta; sāk attīstīties mazuļa asins šūnas.
20. dienā: tiek ielikti nervu sistēmas pamati
21. diena: sāk sisties mazuļa sirds!

Turpinās mazuļa, tagad apņemta ar augļūdeni, strauja augšana mātes dzemdē. Gļotu korķis turpina veikt savu uzdevumu visus deviņus mēnešus, slēdzot dzemdi un aizsargājot mazuli no infekcijām. Tas izdalās tikai īsi pirms dzemdībām.

Mazuļa neredzamā dzīve

  1. diena:Asinis cirkulē slēgtā asinsrites sistēmā. Sāk attīstīties ausis un deguns.
    42. diena:Skeleta uzbūve ir pabeigta un eksistē refleksi. Ir izveidojušās aknas, nieres un plaušas.
    42. diena: Var tikt ierakstītas elektriskas smadzeņu viļņu ainas.
    56. diena: Darbojas visi orgāni: turpinās tikai augšana un nobriešana, līdzīgā veidā kā bērns izaug par pieaugušo.
    65. diena: Mazulis var savilkt dūrīti un satvers priekšmetu, kas atradīsies pa rokas tvērienam. Viņš arī ar koordinētām kustībām pārvietojas augšup, lejup pa dzemdi.

 

 

  1. nedēļa:Bērniņa garums ir puse no tā, kas būs piedzimstot un tā sirsniņa katru dienu pārpumpē trīsdesmit litrus asiņu.
    20. nedēļa: Uz mazuļa galvas parādās matiņi un tas sver aptuveni 450 g.
    28. nedēļa:Mazulis var atvērt acis un var dzirdēt savas māmiņas gremošanas procesus un sirds pukstus.

  1. nedēļa:Dzemdībās piedzimst mazulis un auglības cikls ir noslēdzies – 
    bērns ir piedzimis.

 

Cikls bez grūtniecības

Olšūnas nobriešanas fāze

Savukārt, ja olšūnas nobriešanas fāzē, laikā, kad dzemdes kakls izdala „autostrādes gļotas”, nav bijušas laulāto tuvība, tad olšūna nevar tikt apaugļota. Tā ātri iet bojā un cikls beidzas savādāk!

Ovulācija un dzemdes sagatavošana

Tukšais olšūnas folikuls pārveidosies par corpus luteum (dzelteno ķermenīti) un izstrādās hormonu progesteronu, kas 10-16 dienas biezinās dzemdes sieniņu.

Dzemdes kakls atkal tiks cieši slēgts un dzemdes kakla eju atkal aizsprostos gļotu korķis.

Progesterons arī aptur jebkuras citas olšūnas nobriešanu šajā ciklā.

Noved pie menstruācijas

Ejot uz beigām šai 10-16 dienu pēc ovulācijas fāzei, tā kā ieņemšana nav notikusi, progesterons sāk izzust.i

Biezā dzemdes sieniņa vairs nav vajadzīga, jo grūtniecība nav iestājusies, un tā tiek izskalota kopā ar asinīm nākošās 4-6 dienās, kas arī ir nākošās menstruācijas.

Tā mēnešreizes apzīmē šī cikla beigas un tas arī kļūst par 1. dienu jaunā ciklā! Un viss process sākas no gala…

Auglības cikla kopsavilkums

Cikls sākas ar menstruāciju pirmo dienu. Cikla noslēgums ir atkarīgs no tā, vai pārim ir bijušas intīmas attiecības olšūnas nobriešanas auglīgajā fāzē.

Kādā brīdī pēc menstruācijas…

Grūtniecības cikls

Kādu brīdi pēc menstruācijas (mainīgā fāze) tiek izvēlēta olšūna un tā sāk nobriest. Kamēr tā briest, tiek izdalītas auglīgās „autostrādes” gļotas, lai piesaistītu un pabarotu spermatozoīdus (augšējā diagramma).

Ja auglīgajā fāzē notiek laulāto tuvībalaulāto tuvībalaulāto tuvība, tad olšūna var tikt apaugļota. Dzemdes sieniņa pieaugs, dzemdes kakls aizvērsies un tiks cieši slēgts ar gļotu korķi (vidējā diagramma).

Bērniņš ieligzdosies bagātinātajā dzemdes sieniņā, lai augtu un attīstītos līdz dzimšanai (apakšējā kreisā diagramma).

Cikls, kad grūtniecība neiestājas

Ja auglīgo gļotu fāzē dzimumsakari nenotiek, tad olšūna nevar tikt apaugļota (augšējā diagramma).

Neapaugļotā olšūna ātri iet bojā, dzemdes sieniņa pieaug kā parasti 10 -16 dienas un dzemdes kakls ir noslēgts ar gļotu korķi (vidējā diagramma).

Tā kā nav notikusi ieņemšana un implantācija, pēc 10-16 dienām dzemdes sieniņa tiks izmesta menstruācijā (apakšējā labā diagramma).

… UN VISS PROCESS SĀKAS NO JAUNA NĀKAMAJĀ CIKLĀ

Ciklu attēlošana

Ciklus var skaidrot un pierakstīt daudz dažādos veidos. Šī krāsu shēma, kas attēlo kokus dažādos gadalaikos, palīdz izcelt cikla auglīgos un neauglīgos periodus. Sarkanā krāsa attēlo mēnešreizes.

Brūnā krāsa (kails koks ziemā) simbolizē cikla „ziemas” periodu – neauglīgo laiku, kad gļotu korķis aizsprosto ceļu spermai.

Zaļā krāsa (zaļojošs koks vasarā) attēlo cikla „vasaras” laiku – auglīgo laiku, kad nobriest olšūna un izdalās „autostrādes” gļotas.

Zemāk krāsu shēmā ir attēloti 3 ciklu paraugi:

īss cikls
(22-24 dienas)

Auglīgās gļotas (zaļais bloks) sākas uzreiz pēc mēnešreizēm, iespējams pat pirms mēnešreizes ir beigušās. Gļotas saglabājas 5-6 dienas un pēdējā to diena tiek saukta par KULMINĀCIJAS dienu (auglības kulminācija) – atzīmēta kartē ar burtu K. Ovulācija notiek ap KULMINĀCIJAS dienu. Pieskaitot vēl 3 sausas dienas (brūnais bloks 1, 2, 3) olšūnas dzīves ciklam, atlikušās brūnās dienas līdz nākamajām mēnešreizēm ir neauglīgas.

 

 

vidējs cikls
(27-31 diena)

Pēc mēnešreizēm parasti seko dažas SAUSAS neauglīgas dienas (brūnais bloks). Tad sāk parādīties auglīgās gļotas (zaļais bloks) un ved pie ovulācijas ap KULMINĀCIJAS dienu. Noskaitot vēl 3 sausas dienas pēc kulminācijas, atlikušās dienas (brūnais bloks) līdz nākamajām mēnešreizēm ir neauglīgas.

 

garš cikls
(5-6 nedēļas+)

Pēc mēnešreižu SAUSĀS neauglīgās dienas (brūnais bloks) stiepjas vairāku dienu (vai pat nedēļu pie īpaši gariem cikliem) garumā. Beidzot parādās auglīgās gļotas (zaļais bloks), vedot pie ovulācijas ap KULMINĀCIJAS dienu. Noskaitot vēl 3 sausas olšūnas dzīvotspējai, pārējā cikla daļa ir neauglīga (brūnais bloks).

Tiem, kas mēģina ieņemt bērniņu, KULMINĀCIJAS diena (pēdējā auglīgo gļotu diena, t.i. pēdējā zaļā bloka diena) ir pati auglīgā diena ciklā!

Augstāk attēlotos grafikus nav paredzēts izmantot vienus pašus. Lūdzu skatīt tālāk, lai iemācītos simptomu dubulto apstiprinājumu, izmantojot temperatūru un citas pazīmes.

 

Izprast hormonu ainu cikla laikā

Neviena cikla darbība nav nejauša. Tās visas kontrolē ķīmiski informācijas nesēji, kas tiek saukti par hormoniem. Diagrammā zemāk ir izskaidroti 2 galvenie sievietes cikla hormoni – estrogēns un progesterons.

  1. Estrogēns pieaugošā daudzumā izdalās no briestošās olšūnas folikula un izsauc dzemdes kakliņa atvēršanos un auglīgo „autostrādes” gļotu izdalīšanos līdz brīdim, kad olšūna tiek atbrīvota. Auglīgo gļotu pēdējā diena tiek saukta par kulminācijas dienu – auglības kulmināciju.
  2. Raustītā vertikālā līnija attēlo lutenizējošo hormonu(LH), kas izsauc ovulāciju
  3. Tukšais folikuls pārvēršas par dzelteno ķermenīti (corpus luteum) un izdala dominējošo hormonu progesteronu, kurš:

Atstājot vēl trīs dienas pēc Kulminācijas Dienas gļotu sabiezēšanai, pārējais cikla laiks līdz nākamajām mēnešreizēm ir neauglīgs.

Ovulācija var tikt apstiprināta arī ar citu pazīmi – ķermeņa bazālās temperatūras kāpumu. Šī labi izpētītā metode ar lieliskiem panākumiem tiek plaši lietota visā pasaulē jau kopš 1950. gada kā dabīgās ģimenes plānošanas palīgs.

 

Auglības iespaids uz ķermeņa bazālo temperatūru

Pirms ovulācijas sievietes ķermeņa temperatūra ir normāla, jo estrogēns neietekmē ķermeņa temperatūru.

Toties pēc ovulācijas progesterons rada ķermeņa temperatūras pacēlumu, kas saglabājas augsta līdz nākamajām mēnešreizēm. Tas ir izskaidrots nākamajā zīmējumā.

Temperatūra auglības atpazīšanā

Normālās temperatūras augstuma līmenis katrai sievietei ir atšķirīgs. Neatkarīgi no šī augstuma, pēc ovulācijas būs ilgstošs temperatūras pacēlums, kas rodas progesterona ietekmē.

Augšējais grafiks parāda kā temperatūra saglabājas zemākajā līmenī līdz ovulācijai.

Pēc ovulācijas tā paaugstinās augstākā līmenī (par apmēram 0,3 grādiem).

Tā nokrīt atpakaļ uz zemāko līmeni pēc 10-16 dienām un sākas mēnešreizes.

Ja ir iestājusies grūtniecība (zemākais attēls), temperatūra saglabājas augsta visu grūtniecības laiku (9 mēnešus).

Lai šī metode darbotos
Temperatūra jāmēra:
• no paša rīta pirms izkāpšanas no gultas
• vienā un tai pašā laikā katru dienu
• mērījumi jāatzīmē speciālā kartē

Temperatūras metodes efektivitāte

Kad temperatūras grafiks tiek atbilstoši pildīts un tiek atzīmēti 3 patiesi paaugstinātas temperatūras dienas, tad pārējā cikla daļa ir neauglīga ar tādu pašu negaidītas grūtniecības iespējamības pakāpi kā sievietes sterilizāciju – tas ir praktiski nulle.

Temperatūras metodes ierobežojumi
• Tā nedot brīdinājumu, kad auglība sākusies.
• Tā tikai apstiprina, kad ovulācija ir garām.
• Ķermeņa temperatūru var ietekmēt virkne faktoru – slimība, alkohols, pārāk ilgs miegs utt.

  1. gadsimta 60. gados ārsti Evelīna un Džons Billingsi izpētīja un publicēja gļotu simptomu. To ietvēra temperatūras novērojumos, lai dotu kombinētu dubultā apstiprinājuma pieeju.

Šī kombinētā pieeja, saukta par Simpto-termālo metodi ir pieeja, ko rekomendē auglība.lv un Fertility Education Trust.

Citas mazāk svarīgas pazīmes, kas saistītas ar auglības ciklu

Ir vēl daudz citu dabīgu pazīmju, ko sievietes novēro cikla laikā:
• daudzas sievietes sajūt sāpes sānos vai vēdera lejas daļā ap ovulācijas laiku.
• piebriedušas krūtis un pat to sāpīgums ir raksturīga pazīme pēc ovulācijas, dažreiz uz kādu brīdi, bet dažkārt pastāvīgi līdz pat mēnešreizēm.
• Pirms menstruācijas sindroms jeb PMS ir traucējošs cikla blakus efekts daudzām sievietēm. Daudzām, kuras cieš no tā, var būtiski palīdzēt izmaiņas diētā.

Stresa un citu faktoru ietekme uz sievietes ciklu

Dažām sievietēm ir neticami regulāri cikli, neskatoties uz to, kādi stresi ir viņu dzīvē. Citām turpretī eksāmeni vai intervija mēneša beigās var pagarināt ciklu pat par divām nedēļām! Zīmējums parāda dažas no biežāk sastopamajām situācijām, kas var iejaukties hormonu signālos, parasti izsaucot cikla kavēšanos.

Stress un raizes ir visbiežākie iemesli cikla traucējumiem.

Smags zaudējums, tuvinieka vai pašas sievietes slimība arī var spēlēt savu lomu.

Daudzi medikamenti var iedarboties uz normālo hormonu aktivitātes ainu, tā rezultātā izmainot ciklu.

Gaisa ceļojumi bieži veicina cikla kavēšanos, līdzīgi kā nabadzīga diēta, pārmērīgi vingrojumi un smagi treniņi. Ja treniņi ir augstākā mērā smagi, cikli var vispār izzust, kā to var novērot sportistēm, kas piedalās sacensībās.

Krūts barošanas un pirms menopauzes fāzēs ir iesaistītas specifiskas hormonu izmaiņas, kas neizbēgami ietekmē sievietes ciklus.

Kad sieviete zina savus simptomus, viņa var atpazīt šos īpašos gadījumus un to efektus uz viņas ciklu bez kādiem pārdzīvojumiem vai bažām.

 

Exit mobile version