Site icon Ģimenes Ekoloģijas institūts

NaPro Tehnoloģija 1. daļa

Natural Procreative Technology (NaProTECHNOLOGY – NPT) ir medicīniska sadarbība ar sievietes auglības ciklu ar mērķi novērot un atbalstīt viņas veselību.

Tā ir pirmā zinātniskā sistēma, kas apvieno sievietes veselības aspektu ar ģimenes plānošanu, novērojot un atbalstot reproduktīvo veselību. Šim mērķim tiek izmatota – ja vajadzīgs – farmakoloģiska un ķirurģiska ārstēšana, kura pilnībā ievēro sievietes auglības sistēmas specifiku.

NaProTECHNOLOGY – tā ir visaptveroša pieeja sievietes veselībai, izskatot tādus jautājumus kā: sāpīgas menstruācijas, pirmsmenstruālais sindroms (PMS), olnīcu cista, neregulāra un nepareiza asiņošana, menstruāciju iztrūkums un ovulācijas iztrūkums, endometrioze, olnīcu policistiskais sindroms (PCO), olvadu necaurlaidība, ārpusdzemdes grūtniecība, atkārtoti spontānie aborti, pēcdzemdību depresija, priekšlaicīgu dzemdību novēršana, hormonālie traucējumi – u.c.
Tā nodarbojas tāpat ar vīriešu neauglības ārstēšanu un citām veselības problēmām (kā, piemēram, izkaisītās sklerozes ārstēšanu).

NaProTECHNOLOGY radīta un attīstīta, balstoties uz klīniskiem pētījumiem Pāvesta Pāvila VI Institūtā Omahā, Nebraskā ASV 1990.gadā, Dr. V. Hilgersas (Dr. W. Hilgers) vadībā, kura pētījuma darbu iedvesmoja Katoliskās Baznīcas ideja par cilvēka personas cieņu. Tā ir balstīta uz sakārtotu un sistematizēti attīstītu observācijas sistēmu, balstoties uz pazīmēm, kas atklājas sievietes cikla laikā, un balstās uz standartizētām ginekoloģiskām kartēm CREIGHTON MODEL (Kreitona modelis) FertilityCareTM System (CrMS). CrMS ir auglības atpazīšanas metodes, kas balstīta uz Billingsa metodi, standartizēta modifikācija.

CREIGHTON MODEL FertilityCareTM System tiek visplašākajā diapazonā pielietota ieņemšanas plānošanai, un tai ir sekojoši rezultāti: auglīgie pāri sasniedz ieņemšanu 1 lietošanas ciklā 76% gadījumu, 3 ciklu laikā 90%, bet 6 ciklu laikā 98% gadījumu. Tā kalpo tāpat arī ieņemšanas atlikšanai (teorētiskā efektivitāte 99,5%, praktiskā efektivitāte 96,8%) (1) un ieņemšanas laika noteikšanai.

NaProTECHNOLOGY neauglības ārstniecības laukā domāta laulātiem pāriem, jo saskaņā ar Radītāja ieceri, vislabākā vieta, kur attīstīties bērnam, ir ģimene.

NaProTECHNOLOGY sadarbojas ar laulātā pāra dabisko auglības potenciālu, lai sasniegtu tā optimālās funkcijas. Viss ārstēšanas process ir balstīts uz auglības atpazīšanas metodi, uz CREIGHTON MODEL FertilityCareTM System kartēm. Šīs kartes ir svarīgas sākotnējā auglības potenciāla apzināšanā, tās palīdz uzstādīt diagnozi, ievirzot diagnostiku, nosaka laiku, kad notikt asins analīzēm, un palīdz novērot atbildes reakciju uz ārstēšanu no cikla uz ciklu.

Kā izskatās ārstēšanas plānošana saskaņā ar NPT pieeju? Pirmkārt, auglības profila nolasīšana, balstoties uz CrMS kartēm. Tālāk asins analīzes, ultrasonogrāfija, spermas analīzes – neaizmirstot, protams, rūpīgu iztaujāšanu, kas ir svarīga diagnostikas daļa. Uz šā pamata tiek pieņemts lēmums par eventuālu farmakoloģisku ārstēšanu vai arī ķirurģisku rīcību (diagnostiski un ārstējoši – ja ir nepieciešams).

Pati CrMS dāvā svarīgu informāciju, kuru var interpretēt gan sieviete, gan ārsts, kas atbilstoši sagatavoti šai sistēmai. Jau, pamatojoties uz pašu CrMS karti, varam paredzēt neauglības, spontānā aborta vai nepareizas grūtniecības attīstības riska pieaugumu, neizmantojot nekādu citu diagnostikas instrumentu.

Mūsdienu medicīna spontāno abortu gadījumā iesaka uzsākt diagnostiku pēc 3 viena aiz otra sekojošiem abortiem (2) (dažās situācijās – pēc diviem). Pateicoties CrMS kartes lietošanai, pāris var paredzēt, ja kas tāds parādās, paaugstinātu spontānā aborta risku vēl pirms notiek pirmā ieņemšana un pateicoties NPT un atbilstošai ārstēšanai, var sākt mēģināt samazināt šo risku līdz minimumam.

Neauglība?

Parasti tiek pieņemts, ka pāris ir neauglīgs pēc gada regulāras kopdzīves bez kontracepcijas (3). Saskaņā ar NaProTECHNOLOGY par šādu pāri var runāt tikai pēc 3 gadiem. Pāri, kuri atzīti par neauglīgiem, lietojot tikai CrMS karti, apmācīti atpazīt auglīgo laiku, sasniedz 20-40% grūtniecību 6-12 mēnešu laikā. Līdzīgs iznākums ir arī lietojot citas auglības atpazīšanas metodes, plašāk pazīstamas kā Dabīgā Ģimenes Plānošana (DĢP). Turpretī, lietojot CREIGHTON MODEL FertilityCareTM System un ārstējoties saskaņā ar NaProTECHNOLOGY, tiek sasniegtas līdz 80% grūtniecību.

Saskaņā ar medicīniskiem datiem 1/5 par neauglīgiem atzītajiem pāriem neizdodas noteikt neauglības iemeslu (unexplained infertility) (4), toties, lietojot NPT, gadījumu, kad neizdodas noteikt neauglības iemeslu, ir ap 1-2%. Turklāt mūsdienu medicīnas pasaule neauglības ar nenoskaidrotiem iemesliem gadījumos pieļauj veikt tādas dzimstības palīdzības tehnikas (assisted reproductive technics – ART) kā: IUI procedūras (mākslīgo apaugļošanu) un neveiksmes gadījumā sekojošu IVF/ET (ārpusdzemdes apaugļošanu in vitro/embriotransfer) (4). NaProTECHNOLOGY turpretī bez diagnozes noteikšanas neķeras pie ārstēšanas.

NaProTECHNOLOGY tāpat ir iespēja pāriem, kurus pievīlušas dzimstības palīdzības tehnikas ART, tādas kā mākslīgā apaugļošana (IUI), ārpusdzemdes apaugļošana un embriotransfer (IVF/ET). Šinī gadījumā NPT efektivitāte ir 20-30% atkarībā no iepriekšējo ART procedūru daudzuma (jo to vairāk bijis, jo rezultāts sliktāks) (5). Vērts atcerēties šeit pētījumus, kas veikti Īrijā, kur novērtēta NPT efektivitāte neauglības ārstēšanā pēc neveiksmīga ART. Saskaņā ar pētījumu rezultātiem (5), no 95 pāriem, kas bijuši pakļauti ART procedūrām, no kuriem 55 ir ar atzinumu „neauglība ar nenoskaidrotu iemeslu (unexplained infertility)”, rīkojoties saskaņā ar NPT izdevās noteikt diagnozi katram pārim, bet lielu daļu no diagnozēm, kas noteiktas bija pirms ART, – izmainīt.

Kā tiek organizēta aprūpe NPT klīnikā?

Pāris, kurš piesakās ar neauglības problēmām, ar spontāno abortu problēmām, vai arī sieviete ar ginekoloģiskām problēmām, tiek pirmām kārtām norīkota uz FertilityCareTM Practitioner (FCP), lai iemācītos CrMS metodi un tikai pēc 3 ciklu novērošanas un sekojošiem hormonālo izmeklējumu rezultātiem, kuru savākšana piemērota konkrētai sievietei un konkrētam ciklam, tiek nosūtīta uz konsultāciju FertilityCareTM Physician jeb NPT ārsta. Ārstnieciskā konsultācija ilgst 40-45 minūtes. Tādas tikšanās notiek ik 3 mēnešus. Papildus tiek paredzēts ikmēneša telefonisks kontakts jautājumos par pārbaužu rezultātiem un citiem jautājumiem.

Ārsta uzdevums ir panākt, lai pāris aktīvi iesaistās apzinātā procesā no paša sākuma, jo tieši pāris ir atbildīgs par ārstēšanas kopumu un izlemj, ko un kādā momentā vēlas darīt, balstoties uz informāciju, ko saņēmis no ārsta.

Kā izskatās ārstēšanas plāns?

Tie ir 3 soļi. Pirmais – problēmas noteikšana (2-5 mēneši), otrais – problēmas risināšana (1-6 mēneši), „labo ciklu” skaitīšana (1-18 mēneši), pie kam ieņemšana visbiežāk notiek 5 – 8 t.s. „labo ciklu” jeb ciklu ar pareizi koriģētu formulu laikā.

NPT, tas ir process, kurā vīrs ir iesaistīts kā aktīvs dalībnieks. Viņa loma ir auglības biomarķieru pierakstīšana CrMS kartēs, ko novēro sieva visas dienas laikā saskaņā ar atbilstošu instrukciju.

Ne bez nozīmes ir spermas pārbaudes veids. Sperma tiek iegūta normāla laulāto dzimumakta laikā. Tā tiek savākt perforētā „seminal fluid collecting device” , kas nesatur nekādas ķīmiskas vielas, kas nogalina spermatozoīdus, un atgādina prezervatīvu. Šis spermas savākšanas veids ir vairāk laulāto akceptēts un ļauj sasniegt objektīvākus rezultātus.

Kā pieejas, kādu prezentē NaProTECHNOLOGY ārstniecība, „blakusefekts” ir tas, ka pāri, kas cīnoties ar neauglību, mēģina ar NPT palīdzību kļūt par vecākiem un kuriem galu galā tas neizdodas, akceptē savu neauglību. Nozīmīgi daudzām sievietēm ir arī tas, ka pēc ārstēšanās NaProTECHNOLOGY tiek koriģētas vai pilnībā atrisinātas tādas problēmas kā pirmsmenstruālais sindroms, sāpīgas mēnešreizes, nepareiza asiņošana un citas pataloģijas, kas tālākā perspektīvā var samazināt onkoloģisko saslimšanu un citu slimību (kā hipertonijas, cukurslimības) risku.

Svarīga nozīme ir faktam, ka visā ārstēšanā netiek lietoti hormonālie preparāti, kurus parasti lieto antikoncepcijas mērķiem (orālie kontraceptīvi).

Ārstēšanas izmaksas

Amerikas Savienoto valstu apstākļos IVF, rēķinot uz vienu ciklu, izmaksā 9 226 $. Viena cikla izmaksas NPT ir 322 – 992 $ (starpība izriet no individuālu konkrētu zāļu izvēles). Turklāt nedrīkst aizmirst IVF procedūras konsekvences, kāda ir sakarā ar lielo daudzaugļu grūtniecības procentu un augstajām izmaksām, saistītajām ar šādu grūtniecību aprūpēšanu. Un tā ASV apstākļos pie 44,4% daudzaugļu grūtniecības pēc IVF procedūrām izmaksas, pārrēķinot uz 100 grūtniecībām, sasniedz 1 443 430 $ salīdzinājumā ar šī paša tipa grūtniecību iestāšanās biežumu – 3,2% – pēc NPT un izmaksām 33 680 $ pārrēķinot uz 100 grūtniecībām. Būtiski ir arī tas, ka bērniem, kuri piedzimst no daudzaugļu grūtniecības, kuras saskaņā ar nomenklatūru tiek apzīmētas kā augsta riska grūtniecības, pieaug veselības sarežģījumu risks.

Kopsavilkums

Daudzi aspekti NaProTECHNOLOGY ārstēšanā nav jauni, bet tas, kas ir jauns, ir ārstēšanas veids, kas virzīts un ļoti rūpīgi piemērots katrai konkrētai sievietei un atsevišķam ciklam, balstoties uz auglības atpazīšanas sistēmas kartēm.

NPT ir medicīniskas darbības, kuras var uzsākt katrs šajā tēmā ieinteresēts ārsts (izņemot ķirurģiskās darbības) pēc atbilstošas apmācības, ko piedāvā Pāvests Pāvila VI Institūts Omahā Nebraskā.

NaProTECHNOLOGY ir visaptveroša pieeja sievietes reproduktīvajai veselībai.

Šodien arī Latvijā ir NaProTehnoloģijas konsultante Maruta Seržante – http://www.gimenesaugliba.lv/, kā arī tuvākajā Eiropā ir pieejami konsultanti, piemēram, Polijā: http://www.infertility.pl/en/naprotechnology-medical-consultants/

Literatūra:
1) Hilgers T.W Creighton Model NaProEducation Technology for Avoiding Pregnancy: Use Effectiveness J Reprod Med 1998;43:495-502
2) red.Bręborowicz G.H „Ciąża wysokiego ryzyka” OWM; Poznań; 2006; 81-104
3) red.Spaczyński M “Postępy w ginekologii i położnictwie” XXIX Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego; Poznań 2006; 369-377
4) red.Spaczyński M “Postępy w ginekologii i położnictwie” XXIX Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego; Poznań 2006; 343-349
5) Hilgers T.W „The Medical & Surgical Practice of NaProTECHNOLOGY” Pope Paul VI Institute Press; Omaha Nebrasca; 2004; 667-675
Saites:
http://www.leczenie-nieplodnosci.pl/pl/
http://www.naprotechnology.com./
http://www.focus.pl/dodane/publikacje/pokaz/publikacje/naprotechnology/nc/1/
Exit mobile version