Ģimenes Ekoloģijas institūts

Kā veikt novērojumus?

Dubultā apstiprinājuma metode tiek saukta arī par simptotermālo metodi. Ar to var noteikt auglību pēc menstruālā cikla pazīmēm.

Cikls iesākas pirmajā menstruāciju dienā un ilgst līdz pēdējai dienai pirms nākamām menstruācijām. Tipiskā menstruālajā ciklā var izšķirt 3 fāzes:

  1. pirmsovulācijas neauglības fāze;
  2. auglības fāze;
  3. pēcovulācijas neauglības fāze.

Jāņem vērā trīs galvenās cikla pazīmes: izmaiņas ķermeņa bazālajā tempe­ratūrā (ĶВТ), dzemdes kakla gļotu un dzemdes kakla izmaiņas. Papildus tiek izmantoti aprēķini, kuros ņem vērā iepriekšējo ciklu garumus. Katras fāzes sākumu un beigas vienmēr nosaka vismaz divi rādītāji. Izmantojot personis­kos novērojumus, sieviete atzīmē katrā ciklā auglības fāzes sākumu un beigas. Tādējādi var noteikt, kad ir iespējama bērna ieņemšana un kad nav. Lēmums par dzimumattiecībām tiek pieņemts, ņemot vērā ģimenes plānus.

Uzmanību! Pirms lasīt tālāk ieteicams izlasīt rakstu “Saprast savu auglību“.

Ķermeņa bazālās temperatūras (ĶBT) mērīšana

 

Cikla novērošanas karte:

Tukša karte izdrukai PDF
Tukša karte XLS
Aizpildītas kartes piemērs

 

 

 

Bazālā temperatūra tiek mērīta:

ĶВТ mērījumus atzīmē temperatūras tabulā ar punktu rūtiņas vidū (ja nepieciešams, mērījumus noapaļo uz augšu vai uz leju, kur sanāk tuvāk, piem., 36.43 noapaļo uz 36.45, bet 36.42 uz 36.40); kārtējos punktus sa­vieno ar līniju.

Tipiskā ciklā bazālajai temperatūrai ir divas fāzes: zemākas temperatūras fāze un paaugstinātas temperatūras (luteālā) fāze. Zemākas tem­peratūras fāzes garums ir mainīgs, bet paaugstinātas temperatūras fāze ilgst 14±2 dienas.

 

Dzemdes kakla gļotas

Gļotas jānovēro visas dienas laikā, novērtējot sajūtas pie ieejas makstī, uz kaunuma lūpām, kā arī nosakot gļotu izskatu tualetes apmeklēšanas laikā. Nepieciešams ar tualetes papīru pieskarties ieejai makstī un pārbaudīt, vai ir gļotas un kādas tās ir. Novērojumi jāpieraksta vakarā novērojumu kartes gļotu simptomu tabulā.

Var būt novērojamas šādas sajūtas:

Var izšķirt šādas redzamas gļotu īpašības:

Atzīmējam iepretī izjūtām visatbilstošākajai rindai (var būt atzīmēts vairākās rindās).

Tipiskā ciklā parasti ir šāda gļotu pazīmju kārtība:

Dzemdes kakls

Dzemdes kaklu sieviete izmeklē reizi dienā, noteiktā dienas laikā, vienā un tajā pašā pozīcijā (tupus vai stāvus, atspērusies ar vienu kāju uz vannas malas vai krēsla), ievadot makstī vienu vai divus pirkstus. Dzemdes kakla novērošana tipiskā ciklā, ja pārējie divi rādītāji ir skaidri, nav īpaši nepieciešama.

Tipiskā ciklā dzemdes kakls:

 

Interpretācijai vai, ja nepieciešama palīdzība novērojumu pierakstīšanā, sazinieties ar konsultantiem vai rakstiet mums.

 

Exit mobile version