Billingsa Ovulācijas metode

Pirmo reizi par to uzzināju http://www.augliba.lv/ kursos un biju šokēta par to, ka mums Latvijā nav pieejama visa informācija par dabiskās ģimenes plānošanas metodēm. Cerams, ka tas nav apzināti slēpts, bet varbūt ir. Biju apbēdināta, ka arī vēsturiskā informācija par kontracepcijas izveidošanos, kas pieejama internetā latviešu valodā, ir ļoti nepilnīga un ir kā slavas dziesma hormonālai kontracepcijai.

Jaunākajā ginekoloģijas grāmatā no dabiskās ģimenes plānošanas metodēm ir tikai Laktācijas amenorejas metode, Kalendārā metode un Bazālās temperatūras metode, pie tam tikai vienā rindkopā. Par to, ka pasaulē ir vēl citas dabiskās ģimenes plānošanas metodes, kas ir zinātniski pamatotas un ar labiem Perla indeksiem, medicīnas studentiem mācīts netiek. Interesanti, kāpēc? Ja mēs kaut ko noliedzam, tad vispirms iepazīstam, izpētām, varbūt izmēģinām un tad paužam savu viedokli. Pie mums viss otrādi. Tātad šoreiz par vienu no šīm metodēm- Billingsa Ovulācijas metodi (BOM), no kuras mūsdienās ir iedvesmojošās dažādas simto-termālās ģimenes plānošanas metodes skolas.

BOM vēsture

Billingsa Ovulācijas metodes pirmsākumi meklējami 1953. Gadā, Melnburnā. Tās pamatlicējs ir ginekologs Dr. John. J. Billings. Dabiskās ģimenes plānošanas piekritējus, pārsvarā katoļticīgos, vairs neapmierināja kalendārā metode un bazālās temperatūras mērīšana un nešķita sevišķi droša. Tāpēc katoļu ginekologi meklēja vēl citas iespējas, kā palīdzēt ģimenēm plānot grūtniecību, nesabojājot sievietes auglību ar hormonālām kontracepcijas metodēm.

Jau 1855. gadā Dr. W.T. Smith medicīniskajā literatūrā norādīja, ka apaugļošanās visbiežāk notiek tajā menstruālā cikla posmā, kad dzemdes kakla gļotas ir dzidras, caurspīdīgas kā „jēls olas baltums”. Spermatozoīdi šajās gļotās neiet bojā, tieši otrādi, tiem ir vislabvēlīgākie apstākļi, lai caur dzemdes kaklu tiktu līdz olšūnai. Līdz 1930. gadam šo faktu neviens neņēma vērā, līdz franču ginekologi Seguy un Vimeux sasaistīja dzemdes kakla gļotu izdalīšanos ar ovulācijas laiku. Uz šo atklājumu pamata radās Ritma jeb Kalendārā metode un Bazālās temperatūras metode.

  1. gadā parādījās pirmās pretapaugļošanās tabletes Anovlar®, kas tika pasniegtas kā brīnišķīgs jauns atklājums.
  2. gadā profesors Dr. James Brown veic pētījumu Karaliskajā sieviešu hospitālī Melnburnā, izmantojot ievērojamu laboratoriju Edinburgā, Skotijā, kur pierāda, ka kontracepcijas tablešu augstais hormonu līmenis nodara nopietnus kaitējumus sievietes reproduktīvā sistēmai. Jau toreiz viņš paredzēja nopietnas komplikācijas.

No 1960. gada profesors dr. James Brown pievienojās Dr. John. J. Billings pētnieku komandai, lai veiktu pētījumus saistībā ar dzemdes kakla gļotām, ovulāciju un auglību.

  1. gadā iznāk grāmata „Ovulācijas metode” par dzemdes kakla gļotu saistību ar sievietes auglību. Grāmata ir piedzīvojusi 26 izdevumus un uzlabojumus un joprojām ir pieejama lasītājiem 22 valodās.
  2. gadā šai komandai pievienojas ginekoloģe Dr. Evelyn Billingsa, kas palīdzēja sievietēm izprast šo metodes būtību un sākt to pielietot dzīvē.
  3. gadā Pasaules Veselības organizācija šo metodi pārdēvē par Billinga Ovulācijas metodi.

Pētījumi par BOM tupinās līdz šīm brīdim. Tā ir pazīstama visā pasaulē.

Lai to apgūtu ne vienmēr pietiek ar instrukcijas izlasīšanu. Visdrošāk būtu to apgūt kopā ar savu ginekologu vai BOM konsultantu vai instruktoru, kurš pats ir izgājis nopietnus sagatavošanas kursus, lai to varētu mācīt citiem.

 

Billingsa Ovulācijas metode ir viena no auglības atpazīšanas metodēm

 Ir balstīta uz izpratni par sievietes menstruālo ciklu, tās auglīgajiem un neauglīgajiem periodiem. Sieviete mācās atpazīt simptomus, atzīmējot fiziskās sajūtas speciālā kartē – diagrammā. Kad savs cikls ir iepazīts, izprasts, tad pāris, izmantojot savas zināšanas vai nu plāno grūtniecību vai atliek.

 Ir veids, kā regulēt dabīgo auglību;

 Pilnībā balstīta uz auglīgajām un neauglīgajām gļotām, simptomiem no dzemdes kakla. Sievietei nav obligāti nepieciešams izmeklēt sevi iekšēji (vagināli);

 Balstīta uz četriem likumiem, kas pielietojami, kad pāris vēlas grūtniecību, kā arī tad, ja vēlas izvairīties no grūtniecības.

 3 likumi piemērojami tad, kad ovulācija tuvojas, bet 4. likums jāievēro pēc ovulācijas.

 Var tik lietota no menarhe (pirmajām mēnešreizēm) līdz menopauzei, zīdīšanas laikā, neregulāru ciklu laikā, pēc hormonālās ārstēšanās pie ārsta, plānojot grūtniecību vai atliekot to. Pierādīts, ka BOM ir efektīva pāriem ar zemu auglību un pielietojama kā pirmā metode, kas uzlabo kopējo pāra auglību.

 Veids kā kontrolēt ginekoloģisko veselību;

 Nav balstīta uz bazālās temperatūras mērīšanu, dienu skatīšanu kā kalendārā metodē, medikamentiem vai citām iekārtām.

 Nav savietojama ar barjermetodēm, hormonālajām u.c. kontracepcijas metodēm ne mācību laikā, ne ģimenes plānošanas laikā;

 Hormonālā kontracepcija ietekmē dabīgo sievietes hormonālo sistēmu, tātad arī dabīgos auglības simptomus. Tā var tik pielietota ārstnieciskos nolūkos, lai atkal atgrieztos pie dabīgajiem cikla simptomiem.

 

BOM ir ģimenes dzīvesveids

BOM ir sadarbības modelis starp vīru un sievu ar vienādi sadalītu atbildību. Tā ir kā fizisks un garīgs vingrinājums, kas uzlabo pāra attiecības. Zināšanas, kas ir pāra rīcībā tiek uzskatītas par vērtību, kas ļauj tiem neatkarīgi no medikamentiem un ierīcēm plānot ģimenes pieaugumu vai atlikt to, kopīgi pieņemt vajadzīgos lēmumus ne tikai savstarpēji, bet arī attiecībā uz bērniem un sabiedrību. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc to var raksturot par universālu metodi, kas visiem ir pieņemama un saprotama un ir laulības dzīves sastāvdaļa.

Lielākā daļa mūsdienu kontracepcijas metodes uzliek atbildību tikai uz vienu cilvēku, visbiežāk uz sievieti. Protams, mēs katrs esam atbildīgi par savu veselību. BOM uzsver pāra kopīgo atbildību par veselību, auglību un ģimenes plānošanu.

Šo metodi apgūst arī sievietes vīrs, jo sieviete nevis informē par to, vai šodien atturamies vai mīlējamies, bet viņš ļoti labi zina kādā cikla fāzē viņa ir un kāds ir viņas noskaņojums saistībā ar to. Tas sekmē pāra dziļāku izpratni par reproduktīvās sistēmas fizioloģiju, hormonu darbību un saistību ar sievietes neizskaidrojamo dabu. Tai pa šā laikā, lai metode būtu efektīva- t.i. sasniegtu vēlamos rezultātus, ir jāievēro tās noteiktās pamatnostādnes. Tas nozīmē, ka viņi ievēros maigu disciplīnu, lai izvairītos no grūtniecības auglīgajās dienās, tādejādi pierādot savu mīlestību viens pret otru un saviem bērniem, kas ļaus šai mīlestībai kļūt arvien brīnišķīgākai un spēcīgākai.

Mācību kursa laikā, kas ir apmēram 3-4 mēneši, pāris mācās atpazīt ne tikai auglības simptomus, aizpildīt speciālu karti – diagrammu, iepazīstot sievietes ciklu, bet arī apgūst šo mīlestības filozofiju, diskutē par to un apmainās pieredzē ar citiem pāriem, kas vai nu stiprina viņu pārliecību par izvēlētā ceļa pareizību vai nē. Pat ja viņi neizvēlos šo metodi par savu, tad tas būs informēts viņu abu lēmums.

Riņķa diagramma

Auglības un neauglības gļotu modelis

Evelyn L. Billings AM, MBBS, DCH (Lond.) and

John J. Billings AM, KCSG, MD, FRACP, FRCP (Lond.)

Neauglības fāze / Basic Infertile Pattern (BIP)

A: Sausuma sajūta. Dienu skaits var variēt. Tās var būt daudz garā ciklā vai maz – īsā ciklā.

Aa: pastāvīgi nemainīgi izdalījumi.

Auglības fāze / Fertile Phase

B: sausuma sajūta pazūd, parādās gļotas. Var būt arī tā, ka pēc menstruācijām gļotas parādās uzreiz. Izmaiņas no nemainīgiem izdalījumiem uz „kaut kādiem” nozīmē iespējamu auglību.

C: gļotu attīstība (nenoteikts dienu daudzums). Gļotas pagarina spermatozoīda dzīves ilgumu. Ieņemšana var notikt pie jebkāda ģenitāla kontakta. Spermotozoīds gļotās var izdzīvot pat tad, ja līdz ovulācijai ir trīs dienas.

D: Visaugstākajā auglības kulminācijas punktā gļotas dod sajūtu slapjš un slidens. Pēdējā diena šai sajūtai arī ir kulminācija. Šis kulminācijas punkts ir ļoti tuvs ovulācijas brīdim. Caurspīdīgas, staipīgas gļotas, kas dod sajūtu slapjš un slidens. Kaunuma lūpas un klitors pietūcis.

E: Pēc kulminācijas punkta nav sajūta slapjš un slidens. Dienu pēc virsotnes gļotas ir duļķainas un lipīgas, nav staipīgas, parādās sausuma sajūta. 3 dienas pēc virsotnes punkta arī iespējama ieņemšana.

Neauglības fāze / Infertile

F: Laiks pēc kulminācijas punkta līdz menstruāciju sākumam ir apmēram 2 nedēļas. Neauglīgais laiks sākas 4 dienā pēc kulminācijas punkta. Ja šajā laikā parādās kādas gļotas, tad tās ir necaurspīdīgas un lipīgas (neslidenas, ne mitras). Olšūna ir aizgājusi bojā. Neilgi pirms menstruācijām gļotas var dot mitruma sajūtu.

Secinājumi

Man kā studentei bija ļoti interesanti. Jutos kā atklājēja. Ja godīgi, tad mani tas uzrunāja. Uzrunāja tāpēc, ka starp rindiņām lasīju vērtības: veselība, izglītība, ģimene, atbildība, mīlestība, tikumība, dzīvība … Galvenais secinājums: ”Mans ķermenis ir tikpat svēts templis kā mana dvēsele”. Par to ir jārūpējas no pirmsākumiem. Savs ķermenis meitenēm ir jāiepazīst, jāmīl un jālolo. Auglība ir vērtība un to nepasargās tikai zināšanas kā uzvilkt prezervatīvu, hormonālā kontracepcija un vakcinācija. Vēl man ir ļoti žēl, ka par auglības atpazīšanas metodēm, t.s. arī šo, iepazīstos tikai tagad. Man būtu paticis, pirms izmēģinu plašās kontracepcijas klāstus, iepazīties ar šo jau kā meitenei. Šobrīd man ir prieks iepazīt savu ķermeni tādu kāds tas ir bez farmakoloģijas piedevām.

Tas, ko uzrakstīju gan ir tikai tāds priekšstats par šo metodi. Es vēlos, lai to māca vecmāšu skolā un Stradiņa Universitātē. Tikai no grāmatām to apgūt nav iespējams un ir vērts tikties ar BOM instruktoru. Es ceru, ka kādam studentam, vecmātei, dūlai, mammai vai tēvam būs pamats „rakties” tālāk, tāpēc dalos.

Autors: Līga Giniborga

Izmantotie avoti
  1. http://www.billingsnaturalfamilyplanning.org/– The Natural Family Planning Association (Alberta) / Dabīgā ģimenes plānošanas asociācija(Alberta) ir bezpeļņas organizācija, kuras mērķis ir iemācīt Billings Ovulācijas metodi, t.i. dabīgo ģimenes plānošanu.
  2. http://www.woomb.org/– World Organisation of the Ovulation Method Billings (WOOMB) / Billingsa Ovulacijas Metodes Pasaules Organizācija
  3. http://www.billingsmethod.com/history.html
  4. THE QUEST – leading to the discovery of the Billings Ovulation Method, Billings, J., Bulletin of Ovulation Method Research and Reference Centre of Australia, Vol 29 No.1 March 2002, pp18-28.
  5. “The Billings method: Using the body’s natural signal of fertility to achieve or avoid pregnancy” Dr.Evelyn Billings, Dr. Ann Westmore, 2008, Australia, 261 pp. http://www.amazon.com/Billings-Method-Dr-Evelyn-Westmore/dp/1876026421/ref=pd_sim_sbs_b_1
  6. Benefits of the Billings ovulations method. Dr. J.J. Billings Teacher Training Curriculum, 2003.